fot. pila.pl

20 lat temu na pomysł utworzenia Galerii Muzeum Stanisława Staszica wpadł artysta fotografik Wojciech Beszterda. Do dziś jest kuratorem galerii i to on, w dużej mierze, przyciąga tu ciekawych artystów.

Choć galeria nie jest duża i mieści się w podziemiach Muzeum Stanisława Staszica - to właśnie dzięki jej twórcy i kuratorowi oraz temu, jaką markę wypracowano przez te 20 lat - można tu oglądać prace najlepszych artystów z kraju. O początkach Galerii i o tym jak minęło w niej te 20 lat - z Wojciechem Beszterdą rozmawiał Przemek Grabiński.

materiał Przemysława Grabińskiego

Jedną z osób, dzięki której galeria zaistniała na kulturalnej mapie Piły był ówczesny dyrektor muzeum Józef Olejniczak. Jak powiedział w rozmowie z Przemkiem Grabińskim - decyzja nie była trudna, choć początkowo nikt nie myślał, że Galeria doczeka takiego jubileuszu. A obecna dyrektor placówki - Joanna Rychlik-Łukasiewicz - przyznaje, że Galeria już na dobre i na stałe wpisała się w działalność muzeum. Jak dodaje - planowane są także zmiany, na których i galeria będzie mogła skorzystać.

materiał Przemysława Grabińskiego

Spotkania autorskie, koncerty, prelekcje o teorii sztuki i ponad 130 wystaw - to, w największym skrócie, dorobek działającej w Pile od 20 lat Galerii Muzeum Stanisława Staszica. W piątek (10.11) wieczorem w Pile odbyła się jubileuszowa uroczystość, a jednym z jej gości był artysta fotograf - Andrzej Zygmuntowicz. To właśnie wystawa jego prac 20 lat temu zainaugurowała stałą działalność Galerii. Jak mówi dziś Andrzej Zygmuntowicz - przez te lata pilska galeria wypracowała sobie silną pozycję i jest jedną z najlepszych w kraju.

materiał Przemysława Grabińskiego

Prace najważniejszych polskich fotografów, ale także malarstwo i inne formy - to wszystko od 20 już lat można oglądać w Galerii Muzeum Stanisława Staszica w Pile. Ale Galeria jest też miejscem spotkań i dyskusji o sztuce. Jednym z prelegentów, związanych z tym miejscem jest historyk sztuki, dr Witold Kanicki. Jak mówi - pilska galeria ma wyjątkowy klimat, m.in. dzięki jej kuratorowi Wojciechowi Beszterdzie. To też ważne i wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie nie tylko regonu, ale i kraju.

Na 20-lecie Galerii Muzeum Stanisława Staszica otwarta została nowa wystawa. Ekspozycja jest zatytułowana “Kontynuacje”, a prezentowane są na niej prace pilskich artystów, w tym kuratora Galerii - fotografika, Wojciecha Beszterdy.

materiał Przemysława Grabińskiego