fot.prk24.pl
fot.prk24.pl
fot.prk24.pl
fot.prk24.pl
fot.prk24.pl
fot.prk24.pl
fot.prk24.pl
fot.prk24.pl
fot.prk24.pl

Plenerowe studio „Na Dobry Dzień” stanęło dziś na rynku w Trzebiatowie. Goście Adriana Adamowicza i Jarosława Rochowicza mówili m.in. o historii i zabytkach tego pięknego miasta, ale także atrakcjach turystycznych regionu. Sporo usłyszeliśmy, nie bez powodu, o słonicy Hansken.

Mariusz Śliwa, kierownik Referatu Promocji Urzędu Miejskiego w Trzebiatowie

- Nasza gmina, to jedna z największych gmin nadmorskich w Polsce. Sam Trzebiatów, to „miasto słonia” - mówił Mariusz Śliwa, nawiązując do pięknej i obecnej na każdym kroku historii miasta. Mówił też o zdobiących miasto licznych muralach. - Ostatnio powstał mural przedstawiający Gryfa, w planach jest stworzenie kolejnego, upamiętniającego zaślubiny z morzem. Inicjatorem jest Stowarzyszenie Nasze Miejsce z Trzebiatowa - dodał.

Mariusz Śliwa - pracownik Urzędu Miejskiego w Trzebiatowie

Edyta Matelska, dyrektor Zarządu Portu Morskiego w Mrzeżynie

- Mrzeżyno to nie tylko port, ale bardzo blisko niego położona piękna, szeroka, czysta plaża. Nasz port to przede wszystkim port rybacki, mamy13 kutrów, które działają cały rok. Dla jachtów nie ma wiele miejsca i obecnie wszystkie są w sezonie turystycznym zajęte. Ale są plany, aby tych jachtów przyjmować więcej - mówiła Edyta Matelska.

Edyta Matelska - dyrektor Zarządu Portu Morskiego w Mrzeżynie

Beata Frąckowiak, pracownik Muzeum Pałacowego Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury

Na czym polega metoda sgraffito, jaką posłużono się, by na trzebiatowskim rynku powstał piękny wizerunek słonicy Hansken? To wyjaśniła Beata Frąckowiak i opowiedziała niezwykłą historię zwierzęcia, które w XVII wieku przywędrowało do Trzebiatowa. - Hansken to jest nasza gwiazda - stwierdziła.

Beata Frąckowiak - pracownik Muzeum Pałacowego Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury

Grzegorz Olejniczak - wiceburmistrz Trzebiatowa

- Organizujemy mnóstwo imprez, podczas których opowiadamy historię miasta, zachęcamy do oglądania naszych zabytków, podkreślamy wielonarodową kulturę - wymieniał wiceburmistrz Trzebiatowa. Podkreślał, że prężnie rozwijają się też okoliczne sołectwa, a ze względu na coraz większą liczbę turystów, którzy chcą aktywnie spędzać czas, wciąż rozbudowuje się infrastruktura rowerowa. Zachęcał też do korzystania z uroku rzeki Regi, m.in. spływów kajakowych.

Grzegorz Olejniczak - wiceburmistrz Trzebiatowa

Marek Kwiatkowski, Trzebiatowska Organizacja Turystyczna Ujście Rzeki

O tym, że Rega jest „rajem” dla wędkarzy i kajakarzy mówił także Marek Kwiatkowski. Przypominał o licznych imprezach adresowanych do nich. Podkreślił, że są one doskonałą promocją gminy.

Marek Kwiatkowski - Trzebiatowska Organizacja Turystyczna Ujście Rzeki

Andrzej Krzewicki, przewodnik zachodniopomorski z Koła PTTK Baszta Kaszana w Trzebiatowie

Skąd się wzięła nazwa „Baszta Kaszana”? To wyjaśnił słuchaczom Andrzej Krzewicki. Przewodnik mówił o historii miasta, podkreślając jego wpływ na rozwój całego regionu.


Andrzej Krzewicki - przewodnik zachodniopomorski z Koła PTTK Baszta Kaszana w Trzebiatowie

Janina Kochanowska, dr historii sztuki, opiekun muzeum w Pałacu Trzebiatowskim oraz Renata Korek, wieloletnia dyrektorka Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury, pisarka, malarka, fotografka i miłośniczka Trzebiatowa

Janina Kochanowska i Renata Teresa Korek opowiedziały o często wspólnych działaniach i projektach mających na celu dbanie o lokalną kulturę i troskę o jej zachowanie. - Zawsze gdy wracam do Trzebiatowa po jakimś wyjeździe, myślę sobie: „Boże, jak tu jest pięknie - mówiła Renata Teresa Korek.

Panie przybliżyły także słuchaczom postać księżnej Anastazji, żony Bogusława I, matki książąt zachodniopomorskich Bogusława II i Kazimierza II, bardzo mocno związanej z Trzebiatowem.

Janina Kochanowska oraz Renata Korek cz.2
Janina Kochanowska oraz Renata Korek cz.1

Olek Banaszak, Stowarzyszenie Visit Mrzeżyno

O tym, że nadmorskiego regionu turystycznego nie należy zawężać jedynie do wąskiego pasa plaży przekonywał Aleksander Banaszak. - Aż żal, że morze kojarzy się tylko z plażowaniem. Miejsc, które można u nas odwiedzić jest mnóstwo - zachęcał do podróżowania i odkrywania ciekawostek, zarówno przyrodniczych jak i architektonicznych regionu.

Olek Banaszak - Stowarzyszenie Visit Mrzeżyno

Michał Ostrowski, Visit Mrzeżyno, popularyzator historii i przyrody

- Jesteśmy wyspiarzami, bo do Mrzeżyna można wjechać tylko przez most. Mamy swoje dziwactwa, tradycje - mówił Michał Ostrowski. - Mrzeżyno ma sporo atutów, ponieważ wciąż jest miejscowością kameralną. Gość podkreślił, że w okolicach zachowało się wiele ciekawych gatunków, w tym słonolubnych, roślin.

Michał Ostrowski - Visit Mrzeżyno popularyzator historii i przyrody

Adria Jakubik, dziennikarka Polskiego Radia Koszalin i reżyserka radiowych słuchowisk

Nasza wizyta w pięknym Trzebiatowie nie była przypadkowa. Goszcząc w tym mieście, zaprosiliśmy na nasze nowe słuchowisko. Jego bohaterką będzie nie kto inny, jak słonica Hensken. - Chciałabym przedstawić tę niezwykle ciekawą historię z jej punktu widzenia - powiedziała Adria Jakubik, która obecnie pracuje nad przygotowaniem scenariusza słuchowiska. Mówiąc o tworzeniu radiowej historii zaznaczyła, że zbierając materiały, spotkała na swoje drodze wiele osób, które są kopalnią wiedzy na ten temat. - Premiera słuchowiska nastąpi przed końcem tego roku - zapowiedziała.

Adria Jakubik - dziennikarka Polskiego Radia Koszalin i reżyserka radiowych słuchowisk