fot. Jarosław Ryfun/Polskie Radio Koszalin
Kierownik ds. bazy serwisowo-obsługowej w Łebie, którą budować będzie firma Equinor Polska, przedstawił na antenie Polskiego Radia Koszalin szczegóły tej ważnej dla regionu inwestycji.

Norweski koncern już w maju 2021 roku wskazał Łebę na lokalizację przyszłego portu dla realizowanych z Polenergią farm wiatrowych na Bałtyku - MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III.  Łączna moc tych farm wyniesie do 1440 MW, co odpowiada energii pozwalającej na zaspokojenie potrzeb nawet dwóch milionów polskich gospodarstw domowych.

- Baza serwisowo-obsługowa będzie lądowym centrum życia morskiej farmy wiatrowej. Znajdą się w niej magazyn części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych oraz nabrzeże, przy którym cumować będą statki wykorzystywane do transportu tychże materiałów i części oraz techników-serwisantów na turbiny wiatrowe i z powrotem. W bazie funkcjonować będzie także centrum sterowania i zdalnego nadzoru, które odpowiadać będzie za to, żeby praca farmy przebiegała prawidłowo, oraz by reakcje na wszystkie niepożądane zdarzenia były jak najszybsze - wyjaśnił Michał Sękal.

W bazie zatrudnienie znajdzie ok. 100 specjalistów potrzebnych do technicznego utrzymania infrastruktury i urządzeń na morzu, a także wspierania ich obsługi z lądu.

Obiekt ma powstać do końca 2025 roku. - Chcemy, aby baza działała już pod koniec 2025 roku, ponieważ na początku 2026 roku rozpoczną się pierwsze prace na morzu, a baza ma wspierać także ten proces - zapowiedział Michał Sękal. - Jesteśmy na etapie przygotowywania projektu architektonicznego i procesu uzyskiwania pozwoleń i uzgodnień niezbędnych do rozpoczęcia budowy. Ten etap potrwa jeszcze kilka miesięcy. Do rozpoczęcia budowy powinniśmy być gotowi w połowie 2024 roku - dodał.

Equinor na wykonawcę projektu bazy wybrał biuro architektoniczne B-CA z Gdańska. Koncept architektoniczny zakłada postawienie budynku neutralnego dla klimatu. Ma on maksymalnie wykorzystywać potencjał OZE i surowców dostępnych lokalnie. Architektura budynków wpisze się w miejscowy krajobraz – inwestor zamierza wykorzystać dotychczasową konstrukcję zabudowy portowej.

Baza powstaje na 1,5-hektarowej działce. Jak podaje inwestor, będzie ją można sukcesywnie rozbudowywać. Dzięki 140-metrowej linii brzegowej portu będzie ona w stanie przyjąć jednocześnie do czterech statków obsługi farm wiatrowych.

jr/Equinor/ar

Posłuchaj

rozmowa Jarosława Rochowicza z Michałem Sękalem