fot. archiwum prk24.pl
Uroczystości rozpocznie akt zaślubin z Bałtykiem przez młodych adeptów Ligi Morskiej i Rzecznej, który będzie miał miejsce przy Pomniku Zaślubin.

W trakcie obchodów odbędzie się prezentacja biało-czerwonej flagi o długości 78 metrów - na 78 rocznicę kołobrzeskich wydarzeń. - Flaga pojawi się na zaślubinach młodzieży Ligi Morskiej i Rzecznej, później przejdzie z nami pod pomnik kadm. Mieszkowskiego, gdzie odbędzie się druga część uroczystości - przekazała Katarzyna Pechman z Urzędu Miasta w Kołobrzegu.

Dalsza część obchodów będzie miała miejsce na cmentarzu wojennym. - Tradycyjnie obecna będzie kompania honorowa 8. Batalionu Remontowego i koszalińska orkiestra wojskowa. Po meldunku dla dowódcy garnizonu odbędzie się wciągnięcie flagi na maszt i odegranie hymnu. Następnie przemówi pani prezydent oraz goście. Po salwie honorowej i apelu pamięci zostaną złożone kwiaty pod Pomnikiem Chwały - wyjaśnił prowadzący ceremonię wojskową płk. Zbigniew Bejgert.

Na sobotę zaplanowano imprezy towarzyszące. Odbędzie się między innymi Marsz Pamięci „Marzec 1945 roku” oraz fortepianowy koncert okolicznościowy w Regionalnym Centrum Kultury w wykonaniu Janusza Olejniczaka. W niedzielę w bazylice odbędzie się msza w intencji uczestników walk o Kołobrzeg.

mw/zn