fot. PRK24
W „Studiu Kołobrzeg” mówiliśmy o ważnych i ciekawych sprawach dotyczących miasta i jego okolic.

Adam Wajrak od dzieciństwa poświęcał się leczeniu chorych zwierząt, przede wszystkim ptaków, udzielając im niezbędnej pomocy w swoim domu. Z czasem postanowił osiedlić się w Puszczy Białowieskiej. Jego obecnym miejscem zamieszkania jest położona na tym terenie wioska Teremiski. Stamtąd też pochodzi większość jego korespondencji przyrodniczych.

Wielokrotnie angażował się w akcje związane z ochroną przyrody. Pisze artykuły, książki, realizuje filmy.

W Kołobrzegu natomiast odbyło się spotkanie autorskie z przyrodnikiem. Jarosław Banaś porozmawiał z Adamem Wajrakiem tuż po jego zakończeniu.

rozmowa Jarosława Banasia z Adamem Wajrakiem

W Gdańsku odbyła się uroczystość wręczenia najważniejszych polskich trofeów w żeglarstwie morskim - Nagród Honorowych „Rejs Roku”. Główną nagrodę, Srebrny Sekstant - „Rejs Roku 2022” odebrali Michał Palczyński i Aleksandra Rapp, za trzy i pół miesięczny rejs - dwuosobową wyprawę na jachcie “Crystal” wzdłuż łańcucha Aleutów.

Członkiem kapituły przyznającej nagrodę był kołobrzeski żeglarz, wiceprezes Ligi Morskiej i Rzecznej, pełniący funkcję Grotmaszta Bractwa Kaphornowców Marek Padjas, który zrelacjonował wydarzenia jakie miały miejsce na gali w rozmowie z Mariuszem Wolańskim.

rozmowa Mariusza Wolańskiego z Markiem Padjasem

Wspominaliśmy już w „Studiu Kołobrzeg” o korzyściach, jakie płyną z faktu posiadania Kołobrzeskiej Karty Mieszkańca. Kolejną nowością jest choćby możliwość bezpłatnego korzystania - dzięki niej - z publicznych toalet.

Wciąż przybywa ilość partnerów Kołobrzeskiej Karty Mieszkańca. Na ten temat, z kierownikiem Biura Prezydenta Kołobrzegu Pauliną Żupaniec, rozmawiał Mariusz Wolański.

rozmowa Mariusza Wolańskiego z Pauliną Żupaniec

Zapraszamy do wysłuchania rozmów.

mw/jb/sk/aj