fot. Piotr Głowacki/Polskie Radio Koszalin
W Akademii Pomorskiej powstała pierwsza naukowa praca o historii komunikacji miejskiej w Słupsku w latach 1945-2015. Jej autorem jest Piotr Wyrwa, który przez prawie osiem lat pracował nad nią w ramach przewodu doktorskiego.

Rozprawa obejmuje wszystkie elementy historii komunikacji, od tramwajów przez autobusy, trolejbusy, a nawet taksówki osobowe i bagażowe.

Według jednego z recenzentów prof. Roberta Skobelskiego, dyrektora Instytutu Historii Uniwersytetu w Zielonej Górze, praca ma wyjątkowych charakter, bo jest jednym z pierwszych w kraju naukowym opracowaniem na ten temat. Do tej pory tematyką tą zajmowali się głównie pasjonaci komunikacji miejskiej, ale ich prace miały charakter wycinkowy.

- U nas właściwie dopiero teraz powstają monografie o poszczególnych przedsiębiorstwach przemysłowych, czy systemach komunikacji. Na Zachodzie ta tendencja jest już od dawna widoczna, ale mam nadzieję, że my to szybko nadrobimy. Tutaj mamy dobry przykład tego nadrabiania - powiedział prof. Skobelski.

Z kolei promotor prof. Robert Kuśnierz z Instytutu Historii Akademii Pomorskiej, wskazał też na dodatkowy atut powstałej rozprawy: - Ona nie jest, wbrew pozorom, wyłącznie o autobusach, trolejbusach, czy tramwajach. To przede wszystkim praca o ludziach i o tym, jak wyglądały czasy komuny. Jest to „case study”, które spokojnie można rozciągnąć na inne miasta. Ta praca będzie punktem odniesienia dla innych naukowców, którzy chcieliby zbadać ten aspekt w innych miastach - stwierdził.

Historia komunikacji w Słupsku ma bardzo duże szanse ukazania się drukiem.

pg/zn

Posłuchaj

Prof. Robert Skobelski, dyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu w Zielonej Górze Prof. Robert Kuśnierz, Instytut Historii Akademii Pomorskiej