fot. pixabay

„Tylko „tak” oznacza zgodę, seks bez zgody to gwałt” - pod takim hasłem odbyła się kolejna edycja corocznej akcji One Billion Rising, w wersji polskiej: „Nazywam się Miliard”. Jej uczestnicy poprzez wspólny taniec sprzeciwiają się przemocy seksualnej.

W ostatni weekend tańczono w tej sprawie na Międzynarodowym Zlocie Morsów w Mielnie, a wcześniej obserwowaliśmy przygotowania do tego wydarzenia w siedzibie koszalińskiego stowarzyszenia Era Kobiet.

materiał Joanny Lejtan

Gwałt, to wstrząsające doświadczenie, które pozostawia trwały ślad w psychice ofiary na lata, a nawet i do końca życia. Lista konsekwencji traumy po tym barbarzyńskim czynie jest bardzo długa. O tym jakie są psychologiczne konsekwencje gwałtu, jak wygląda pomoc ofiarom opowiedziała Karina Wysocka-Kosik, psycholożka, seksuolożka oraz psychotraumatolożka.

materiał Joanny Lejtan
materiał Tomasza Trana

Szacuje się, że tylko ok. 20 procent przestępstw seksualnych jest zgłaszanych organom ścigania. Jedną z organizacji, w której ofiary takich zdarzeń uzyskują pomoc, jest Fundacja Przeciw Kulturze Gwałtu. Na co mogą liczyć? O tym w rozmowie z Kamilą Ferenc, prawniczką i działaczką tej organizacji.

materiał Joanny Lejtan

Adwokat Tomasz Psiuch zwraca uwagę na to, że istnieją przepisy oraz wytyczne dotyczące pracy organów ścigania, których celem jest ochrona psychiki ofiary gwałtu. Niestety, ich stosowanie przez te organy często pozostawia wiele do życzenia.

materiał Joanny Lejtan