Polskie Radio Koszalin organizuje kameralny koncert z cyklu "Salon muzyczny Radia Koszalin" 2 marca 2023 roku o godz. 19.00.

W rozgłośni Radia Koszalin w studiu im. Czesława Niemena zagra Michał Kluska (fortepian) i Wojciech Sokołowski (klarnet). Program muzyczny koncertu obejmuje m.in:

1. Robert Schumann
- „Fantasiestücke”, Op.73
- „Zart und mit Ausdruck”
- „Lebhaft, leicht”
-„Rasch und mit Feuer”
2. Michele Mangani „Romanza”
3. Francesco Bottigliero „Hommage à Poulenc”
4. George Gershwin / Arr. Michele Mangani „Blues From An American In Paris”
5. Terry Synder „Who's Sorry Now?”
6. Roland Pöntinen „Mercury Dream”
7. Myroslav Skoryk „Carpathian Rhapsody”

Michał Kluska jest laureatem IX Międzynarodowego Konkursu Kameralnego im. K. Bacewicza w Łodzi, jest również zdobywcą I nagrody VI edycji North International Music Competition w Sztokholmie w kategorii duetów kameralnych. Wielokrotnie był współwykonawcą Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej oraz Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Łodzi. Występował jako solista w Sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, ma za sobą również występy w Studiu Koncertowym im . W. Lutosławskiego w Warszawie oraz salach koncertowych w kraju i za granicą. Brał udział w Festiwalu Egerszeg (Węgry), występował na 29. Międzynarodowym Festiwalu Kompozytorów Krakowskich z orkiestrą Akademicką oraz na Międzynarodowym Festiwalu Clarimania we Wrocławiu. Uczestniczył również w III edycji programu Muzyka Naszych Czasów, organizowanym pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pianista w 2022 roku otrzymał tytuł doktora sztuki, od 2017 roku jest zatrudniony jako wykładowca Akademii Muzycznej w Łodzi i pracuje ze studentami klas instrumentów smyczkowych. W latach 2018-21 realizował również zajęcia w klasach zespołów kameralnych. Występuje również regularnie na licznych audycjach i konkursach towarzysząc studentom. Występował z wykładami podczas sesji organizowanych w Akademii Muzycznej w Gdańsku i Łodzi. Od 2016 roku jest etatowym członkiem chóru Filharmonii Łódzkiej, wykonując partie chóralne współpracował m. in. z Howardem Griffithsem, Antonim Witem, Jose Maria Florencio, Kai Bumannem, Danielem Raiskinem i Łukaszem Borowiczem. Wielokrotnie brał udział w nagraniach realizowanych dla Telewizji Polskiej i Filharmonii Łódzkiej.

Michał Kluska pianistyczne umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich m.in. u Andrzeja Jasińskiego, Kevina Kennera (USA), Pascala Devoyon (Francja), Tomasza Herbuta, Angelo Martino (Włochy), Marii Gabrielli Bassi (Włochy). Brał udział w rocznym Seminarium Liryki Wokalnej prowadzonym przez prof. Tomasza Herbuta (Hochschule der Künste Bern). Michał Kluska jest absolwentem Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie fortepianu prof. dr hab. Mariusza Drzewickiego i w klasie kameralnej dr hab. Anny Liszewskiej oraz dr hab. Witolda Holtza. Naukę gry rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Sanoku, kształcenie kontynuował w Zespole Szkół Muzycznych w Krośnie w klasie mgr Doroty Skibickiej.

Wojciech Sokołowski urodził się w 1991 roku. Naukę gry na klarnecie rozpoczął w wieku 10 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Zduńskiej Woli w klasie klarnetu Wojciecha Dybka. Z wynikiem celującym ukończył Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie klarnetu Mirosława Kłysa. Kontynuował edukację muzyczną na macierzystej uczelni podczas studiów doktoranckich w klasie Hermanna Stefánssona, a następnie doskonalił swoje umiejętności w klasie wirtuozowskiej Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie pod kierunkiem Andreasa Sundéna i Emila Jonasona u którego studiował również w Mälardalen University w Västerås. Rozwijał swoje umiejętności muzyczne na wielu kursach i lekcjach mistrzowskich u takich artystów i pedagogów jak Martin Fröst, Yehuda Gilad, Romain Guyot, Nicolas Balderyou czy Vicente Alberola. Był stypendystą: programu „Młoda Polska 2020”, Martin Frost Foundation (Szwecja), Fundacji AAA (Szwecja), Królewskiej Akademii Muzycznej (Szwecja), Harpa International Music Academy (Islandia) oraz wielokrotnie Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

Jest laureatem kilkunastu konkursów, przeglądów i festiwali muzycznych w kategoriach solowych i kameralnych w tym pierwszych miejsc w Bośni i Hercegowinie, Szwecji, Grecji i Hiszpanii. Jako solista, kameralista i muzyk orkiestrowy występował w salach koncertowych m.in: Musikverein w Wiedniu, Berwaldhallen w Sztokholmie, Harpa International Concert Hall and Coference Center w Rejkiaviku, Konserthuset w Sztokohlmie, Shanghai Grand Theatre, Stadtcasino w Bazylei. Nagrywał wraz Martinem Fröstem dla największego producenta instrumentów dętych Buffet Crampon a Paris. W 2018 roku wystąpił jako solista ze Szwedzką Orkiestrą Radiową – koncert był transmitowany na żywo w szwedzkim radiu.

Występował na festiwalach m.in.: Aurora Music Festival, LjudOljud Festival, Classicalive Music Festival, 29 Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów Krakowskich. Jest jedynym Polakiem wykonującym Koncert na klarnet i orkiestrę Andersa Hillborga „Peacock Tales”,
łączący ze sobą klasyczną interpretację na klarnecie, choreografię oraz grę świateł. Wojciech Sokołowski specjalizuje się w  ykonawstwie muzyki kompozytorów skandynawskich. Jest założycielem kwartetu klarnetowego „Mazel Tov” z którym czynnie występuje od 2012 roku. Jako pedagog jest zapraszany do prowadzenia kursów i lekcji mistrzowskich m.in. Mistrzowski Kurs Klarnetowy w Jastrzębiu Zdroju, University of Xian (Chiny), Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Zduńskiej Woli, Letnia Akademia Muzyki (Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi), PendoAmani (Kenia). Od 2020 roku jest pierwszym klarnecistą Filharmonii Koszalińskiej im. Stanisława Moniuszki.