fot. PRK24
fot. PRK24
fot. PRK24
fot. PRK24
fot. PRK24
fot. PRK24
fot. PRK24
fot. PRK24
fot. prk24.pl
W Studiu Koncertowo-Nagraniowym im. Czesława Niemena Polskiego Radia Koszalin odbył się kolejny koncert w cyklu Salon Muzyczny. Gościmy harfistów: Juliusza Wesołowskiego i Carlosa Roberto Peña Montoye, którzy od 2018 r. tworzą duet harfowy.

Duety harfowe to rzadkość, lecz męski duet harfowy to prawdziwy biały kruk!. Pomysł wspólnego koncertowania i stworzenia duetu pojawił się na pierwszym spotkaniu podczas koncertu w Filharmonii Koszalińskiej. Od tamtej pory, po wielu wspólnych wykonach koncertów symfonicznych, artyści stwierdzili, że chcą rozwijać się jako duet zgłębiając i poszerzając (poprzez własne aranżacje) repertuar harfowy, aby promować i przybliżyć słuchaczom tak wyjątkowy instrument jakim jest harfa, ale także, aby zerwać ze stereotypem, że harfa jest instrumentem wyłącznie kobiecym.

- Uwielbiamy grać dla ludzi i być blisko nich. Gdy są obok sceny, wokół ciemność, światło pada tylko na instrument, to jest to! Tworzy się wówczas intymna atmosfera, a dodatkowo możemy porozmawiać z publicznością i dzięki temu mogą nas trochę poznać - powiedział po koncercie Carlos Roberto Peña Montoya.

- To był piękny koncert! Co innego usłyszeć taki koncert w radio, a co innego zobaczyć, jak artyści grają. Można było się odprężyć i zakochać w dźwięku harfy! - mówili widzowie, którzy zapełnili Studio Koncertowo-Nagraniowe im. Czesława Niemena Polskiego Radia Koszalin.

Carlos Roberto Peña Montoya naukę gry na harfie rozpoczął w wieku 11 lat pod kierunkiem pierwszej harfistki Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Kostaryce prof. Ruth Garita, a następnie pierwszej harfistki Orkiestry Symfonicznej Baltimore prof. Eileen Mason. W 2011 roku z wyróżnieniem ukończył studia licencjackie na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu w klasie prof. Helgi Storck, u której kontynuował naukę w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie w 2014 roku ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie. Od 2007 roku przebywa w Europie, realizując się jako solista, kameralista, muzyk orkiestrowy i pedagog. Występował z recitalami m.in. w Gläseneer Saal w wiedeńskim Musikverein (2007) oraz w Gasteig Small Concert Hall w Monachium (2009). Współpracował z orkiestrami i zespołami symfonicznymi w Niemczech i Austrii, z którymi odbył liczne tournée. W 2012 roku wygrał 6. edycję konkursu orkiestrowego Summa Cum Laude w Wiedniu, będąc członkiem Tajlandzkiej Orkiestry Symfonicznej, z którą pozostaje w stałym kontakcie artystycznym. Od 2012 roku jest I harfistą Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku. Aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Trójmiasta jako solista, kameralista, jak również pedagog. Współpracuje z czołowymi orkiestrami polskimi pod batutą znamienitych dyrygentów, a także bierze udział w licznych nagraniach fonograficznych, radiowych i telewizyjnych na całej Polski.

Juliusz Wesołowski to absolwent Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi (dyplom z wyróżnieniem w 2018 roku). Zwycięzca konkursów harfowych w Sztokholmie, Pradze, Atlancie, Charkowie oraz laureat konkursów w Hong Kongu, St. Petersburgu, Norrköping, a także kameralnych w Cieszynie - Grand Prix, Sztokholmie, Salzburgu, Berlinie, Bydgoszczy. Laureat Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne, a także nagrody Młoda Polska za rok 2018. Od 2018 r. związany z Filharmonią Koszalińską jako solista harfista. Repertuar muzyka obejmuje szeroki wachlarz kompozycji od muzyki barokowej po muzykę współczesną. Współpracuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi na terenie kraju (Filharmonia Łódzka, Filharmonia Sudecka, Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku, Polska Filharmonia Sinfonia Baltica w Słupsku, Filharmonia Opolska, Polska Filharmonia Kameralna Sopot, Filharmonia Lubelska, Płocka Orkiestra Symfoniczna, Filharmonia Świętokrzyska) dokonując również nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji.

Program koncertu :
  • J.S. Bach - Sheep may safely graze
  • Henry Purcell - Two in once upon a ground
  • Enrique Granados- Oriental Dance from Danzas Españolas
  • Enrique Granados - Spanish Dance No. 5
  • P. Mascagni - Intermezzo from Cavalleria Rusticana
  • M. Tournier - Quatre Preludes Pour Harpe op.16
  • Dances from Latin America - different composers
  • Iso Vuorijarvi - I. Stakvile Ehrhardt
Retransmisja koncertu na antenie Polskiego Radia Koszalin w najbliższą niedzielę, po godzinie 20.00.

bg/aw/ar

Posłuchaj

relacja Arkadiusza Wilmana