fot. Katarzyna Chybowska/prk24
Pułkownik Antoni Olbromski ps. Tolek, bohater wojenny, mieszkaniec Koszalina, otrzymał dziś Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

Uroczystość odbyła się w domu opieki, w którym obecnie przebywa kombatant. Jak powiedział w jej trakcie pułkownik Olbromski, jest to dla niego jedno z najważniejszych otrzymanych do tej pory odznaczeń: - Może już ostatnie w moim życiu. Kiedyś człowiek pewne rzeczy traktował jakby z obowiązku. W tej chwili każdy dzień, każdy tydzień, każdy miesiąc to jest olbrzymi sukces - mówił.

Medal nadany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudę w imieniu głowy państwa wręczył wicewojewoda zachodniopomorski Mateusz Wagemann. Wicewojewoda podkreślił, że jest to symboliczne uhonorowanie ogromnego poświęcenia się pułkownika dla ojczyzny: - To uhonorowanie ze strony państwa polskiego pana pułkownika za ten wkład, za doświadczenie, walkę, za jego drogę życiową, przez którą wiodła go wartość, jaką jest niepodległość państwa polskiego - powiedział Mateusz Wagemann.

95-letni płk Olbromski był członkiem Szarych Szeregów i oddziału partyzanckiego Armii Krajowej. W czasie wojny brał udział m.in. w licznych bitwach i potyczkach przeciwko niemieckiemu okupantowi na Kielecczyźnie. Od lat 70-tych związany jest z Koszalinem.

kch/zas

Posłuchaj

materiał Katarzyny Chybowskiej