fot. pixabay.com
Jak wskazują liczne badania, Polacy to nie tylko najbardziej zapracowany naród w Europie ale i najbardziej odczuwający syndrom wypalenia zawodowego. Problem dotyczy aż jednej czwartej Polaków, a statystyki wskazują, że będzie jeszcze gorzej.

Czym właściwie jest wypalenie zawodowe? Jakie są jego objawy oraz jak do niego nie dopuścić, a gdy się pojawi, jak z nim walczyć? Na te pytania odpowiedziała Elżbieta Nell-Chojnowska, szkoleniowiec, coach kariery, doradca zawodowy.

materiał Tomasza Trana

Dziś prowadzi prywatną szkołę językową, więc trudno w jej przypadku mówić o „sztywnych godzinach pracy”. Pracuje tyle, ile wymaga tego sytuacja. Wcześniej, po 20 latach pracy w szkole, poczuła wypalenie zawodowe. Opowiada Iryna Januszek.

materiał Anny Winnickiej

Pracoholizm, czyli po prostu uzależnienie od prac. To obsesyjna potrzeba ciągłego wykonywania pracy kosztem innych czynności, również rodziny, snu i odpoczynku. Czy rzeczywiście jest wśród nas dużo pracoholików? Czy jesteśmy w stanie z tego uzależnienia się wyleczyć? O tym mówi psycholog Marcelina Bielak.

materiał Renaty Pacholczyk