fot. Krzysztof Klinkosz/ Polskie Radio Koszalin
Rotę ślubowania pierwszoklasiści wygłosili w budynku Muzeum Obrony Przeciwlotniczej. Większość uczniów naukę w tych klasach rozpoczęła z myślą o pozostaniu w przyszłości w służbach mundurowych.

Jak zaznaczyła Małgorzata Śliwińska dyrektor koszalińskiego liceum, uczniowie oprócz zwykłych przedmiotów szkolnych, mają także zajęcia specjalistyczne. - Współpracujemy w tej kwestii z Centrum Szkolenia Sił Powietrznych i 8. Koszalińskim Pułkiem Przeciwlotniczym. Ta kooperacja jest cenna dla obu stron - my szykujemy im pracowników, a wojsko pomaga nam ich przygotować.

Koszalińskie liceum to jedna z kilku „mundurówek” w regionie. Od 20 lat klasy mundurowe funkcjonują w Liceum Ogólnokształcącym w Tychowie. To jedna z pierwszych szkół o takim profilu, które powstały w Polsce. Dyrektor placówki Daniel Wach podkreślił, że młodzież cały czas jest zainteresowana takim rodzajem edukacji. - Młodzi ludzie wybierają takie szkoły z różnych powodów. Dla niektórych uczniów to możliwość zdobycia praktyk, dla innych poszerzenia umiejętności, np. strzelania. Jeszcze inni widzą w tym po prostu przygodę - stwierdził.

W środę w Koszalinie ślubowanie złożyło w sumie trzydzieścioro uczniów.

kk/zn

Posłuchaj

Małgorzata Śliwińska, dyrektorka TEB Edukcja w Koszalinie Daniel Wach, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Tychowie uczniowie