fot. DWOT
Program jest dedykowany głównie uczniom szkół średnich, studentom oraz nauczycielom, jednak mogą w nim wziąć udział również inni zainteresowani. Żołnierzy w Słupsku odwiedził nasz reporter.

Na 16-dniowe szkolenie może zapisać się każdy, kto ukończył 18 lat, jest obywatelem Polski, nie był karany i przeszedł pomyślnie badania lekarskie. - Uczestnicy szkolą się od zera. Uczą się podstawowych zasad obsługi broni i strzelania, podstaw topografii, czy medycyny - powiedział ppłk Bogusław Haftka, dowódca 73. batalionu Lekkiej Piechoty w Słupsku.

Jak dodał, „Ferie z WOT” to cykliczne szkolenie, realizowane corocznie od 2019 roku. Tzw. szesnastki to szkolenia wstępne, których celem jest wdrożenie ochotników do służby w wojsku. - Około 50 proc. biorących w nich udział żołnierzy stanowią uczniowie szkół średnich, drugą połówkę tworzy cały przekrój obywateli w różnym wieku - zaznaczył.

Jedną z uczestniczek szkolenia jest szeregowa Katarzyna Janikowska - mama i babcia, która na co dzień prowadzi własną działalność gospodarczą. Jak przyznała, na udział w programie zdecydowała się ze względu na niepewną sytuację geopolityczną. - Obecna sytuacja skłania do tego, by nauczyć się, co w razie potrzeby zrobić. Jeżeli pojawiłby się jakiś problem, chciałabym wiedzieć jak obronić moją rodzinę - powiedziała.

Program „Ferie z WOT” zakończy uroczysta przysięga wojskowa.

Więcej w materiale Jacka Żukowskiego.

jz/zn

Posłuchaj

materiał Jacka Żukowskiego