fot. PAP/Łukasz Gągulski
Sanepid rozpoczął sprawdzanie warunków w miejscach wypoczynku uczniów podczas ferii zimowych. O taką kontrolę mogą poprosić też rodzice - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.

Sanepid zamieścił w poniedziałek na stronie internetowej interaktywną mapę. Dzięki niej można znaleźć właściwą stację sanitarno-epidemiologiczną i zgłosić sprawę - np. nieodpowiednie warunki w miejscach wypoczynku: https://www.gov.pl/web/gis/stacje-sanitarno-epidemiologiczne.

Pierwsza tura ferii zimowych rozpoczęła się 16 stycznia. Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej sprawdzają warunki w miejscach wypoczynku, np. na obozach, półkoloniach i w ramach akcji zima w mieście.

Inspektorzy oceniają m.in. warunki zakwaterowania - zachowanie limitu miejsc, mikroklimat pomieszczeń - w tym sprawną wentylację grawitacyjną lub mechaniczną, otwieralność okien i odpowiednią temperaturę, zależną od sposobu wykorzystania pomieszczenia.

Sprawdzą również, czy jest dostateczna liczba urządzeń sanitarnych, w tym dostęp do bieżącej ciepłej wody i środków utrzymania higieny osobistej, stan techniczny mebli i sprzętów, bieżącą czystość miejsc wypoczynku, czy personel ma aktualną dokumentację zdrowotną, sposób zapewnienia opieki medycznej, warunki bezpieczeństwa żywności i żywienia, a także stan czystości terenu wokół miejsca, w którym zorganizowany jest wypoczynek.

Ferie zimowe w szkołach przewidziano w czterech terminach. Dwutygodniowa przerwa w zajęciach, zależnie od województwa, nastąpi między 14 stycznia a 26 lutego. W pięciu pierwszych województwach: lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim ferie zaczęły się w sobotę i potrwają do 29 stycznia.

21 stycznia ferie zimowe rozpoczęły się dla uczniów z woj. podlaskiego i z warmińsko-mazurskiego. Potrwają do 5 lutego. Od 28 stycznia do 12 lutego przerwę w nauce będą mieć uczniowie z woj. kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i z wielkopolskiego. Od 11 do 26 lutego - uczniowie z woj. dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i z zachodniopomorskiego.

PAP/aj