fot. Jarosław Ryfun/ Polskie Radio Koszalin
Gościem porannego „Studia Bałtyk” był Czesław Hoc, kołobrzeski poseł Prawa i Sprawiedliwości, wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia. W rozmowie z Aleksandrą Kupczyk skomentował m.in. postawę niemieckiego rządu w sprawie pomocy militarnej na rzecz Ukrainy, a także sytuację polityczną dotyczącą odblokowania Polsce środków z KPO.

Niemiecki rząd zmienia podejście w związku z dostawą czołgów Leopard na Ukrainę - nie zamierza jeszcze ich wysyłać, jednak niemiecka szefowa MSZ zapowiedziała, że nie będą się sprzeciwiać, jeśli zrobi to Polska. - Leopardy byłyby wydatną pomocą. Ciężki sprzęt jest potrzebny do defensywnych działań Ukraińców. Polska posiada Leopardy, natomiast nie mogliśmy ich wysłać bez zgody producentów, czyli Niemiec. Takiej zgody jeszcze kilka dni temu nie było - zaznaczył Czesław Hoc, zwracając jednocześnie uwagę, że Polska jest postrzegana wzorowo w kwestii niesienia kompleksowego wsparcia Ukrainie.

Polityk pytany o to, jak będzie przebiegać proces nowelizowania ustawy o Sądzie Najwyższym podkreślił, że środki z KPO są Polsce potrzebne: - W Senacie natomiast obserwujemy typową obstrukcję polityczną - im gorzej dla Polski, tym lepiej dla opozycji. Jeśli będziemy zmierzać w tym kierunku, możemy znowu spodziewać się poprawek. Mamy wstępną akceptację, więc powinniśmy iść tą drogą.

Czesław Hoc skomentował również działania Prawa i Sprawiedliwości oraz Solidarnej Polski w sprawie głosowania dotyczącego ustawy wiatrakowej. - Różnimy się czasem w podejściu do pewnych kwestii, ale w ostateczności dochodzimy do konsensusu. Dobro ogólne jest najważniejsze - jesteśmy zjednoczeni i silni razem - podkreślił.

Aleksandra Kupczyk zapytała również o kwestię dotyczącą zmiany granic Gminy Miasto Kołobrzeg, tj. połączenia osady Korzyścienko z miastem Kołobrzeg. Rozpoczęły się już konsultacje społeczne w tej sprawie. - Trzeba wsłuchiwać się w głos mieszkańców po obu stronach. Natomiast jeśli mamy patrzeć przyszłościowo, to należy przekonać ludność tego rejonu, by dołączyła do Kołobrzegu - zaznaczył kołobrzeski poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ak/aj

Posłuchaj

Gość porannego „Studia Bałtyk”: Czesław Hoc