fot. PRK24
Bezpieczeństwo Polski było i jest budowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, nie przez rząd Donalda Tuska, który twierdzi teraz, że jest przeciwko Rosji, a było na odwrót - powiedział podczas konferencji prasowej w Słupsku rzecznik rządu, poseł ziemi słupskiej.

Zdaniem rzecznika, należy przypomnieć Polakom fakty związane z polityką przewodniczącego Donalda Tuska wobec Rosji i działań, które wtedy podejmowano. Piotr Müller podkreślił, że „były premier musi także odpowiedzieć na szereg pytań dotyczących bezpieczeństwa kraju”: - Dlaczego był m.in. przeciwko temu, aby budować w Polsce Baltic Pipe, dlaczego doprowadzał, by ten projekt przesuwał się w czasie i nie mogliśmy dywersyfikować źródeł energii, czyli ograniczać importu rosyjskiego gazu. Czy to była umowa pana Donalda Tuska w ramach odwilży z Rosją, którą zapowiadał w latach 2008-2009? (...) Dlaczego w tamtych latach był sceptyczny co do budowy tarczy antyrakietowej? Dziś mówi o tym, że polskie niebo powinno być bezpieczniejsze, a wtedy krytycznie odnosił się do tego projektu.

Rzecznik rządu przypomniał również rozmowy Donalda Tuska dotyczące prywatyzacji Lotosu oraz uzależnieniu od rosyjskiego gazu: - Dlaczego też trwały rozmowy dotyczące prywatyzacji Lotosu, możliwości zakupu związanego z Rosją? Dlaczego takie rozmowy były możliwe, a nie uznano automatycznie, że taki wariant należy odrzucić? (...) I dlaczego rząd Donalda Tuska zdecydował, aby umorzyć należności z Gazpromu, na ponad miliard złotych, które były należne Polsce?

Piotr Müller odniósł się również m.in. do aktualnego bezpieczeństwa energetycznego kraju: - Kwestie energetyki, bezpieczeństwa, są niezwykle ważne i są najistotniejsze z punktu widzenia tego, co się teraz dzieje na Wschodzie. Obywatele muszą wiedzieć, kogo wybrać w tak trudnej sytuacji. (...) Dzisiaj, dzięki temu, że mamy gazociąg Baltic Pipe, a także rekordowe nakłady na wojsko, możemy czuć się bezpieczniejsi. W dodatku w ramach dużego sojuszu Paktu Północnoatlantyckiego, który ramię w ramię broni z nami Ukrainę przed napaścią rosyjską.

mk/red.

Posłuchaj

Piotr Müller o aktualnym bezpieczeństwie energetycznym i militarnym naszego kraju Piotr Müller, rzecznik rządu, poseł ziemi słupskiej o polityce Donalda Tuska Piotr Müller o działaniach Donalda Tuska na linii Polska - Rosja