fot. Mateusz Sienkiewicz/prk24
Mieszkańcy gminy Wierzchowo nie muszą czekać na autobus. To kierowca przyjedzie tam, gdzie oni sobie zażyczą. „Transport na życzenie” cieszy się dużą popularnością.

Gmina Wierzchowo to pierwszy w naszym regionie samorząd, w którym realizowany jest program dofinansowany ze środków unijnych. Telefonicznie albo za pośrednictwem aplikacji mieszkańcy mogą zamówić transport i dojechać do pobliskiej miejscowości, żeby załatwić swoje sprawy: - Jest możliwość dojechać do banku, na zakupy, na pocztę, bo jej u siebie nie mamy - usłyszeliśmy od osób, które z tego transportu korzystają.

Program, którego celem jest walka z wykluczeniem komunikacyjnym, doskonale się w tej gminie sprawdza. - Wierzchowo to typowa gmina wiejska. I były kłopoty z transportem publicznym, ponieważ jest on tutaj nieopłacalny - powiedział Mirosław Szulist z drawskiego starostwa powiatowego. Po przeanalizowaniu problemu, okazało się, że jego rozwiązaniem może być transport na życzenie. - Widzimy, że korzystają z niego bardzo często starsze osoby, które potrzebują dojechać do lekarza, do sklepu, kościoła, na jakieś wydarzenia sportowe - dodał Mirosław Szulist.

Program realizowany jest w gminie Wierzchowo do sierpnia tego roku. Zgodnie z założeniem, do sierpnia tego roku mieszkańcy powinni zamówić przynajmniej 365 kursów. Ale na początku stycznia już zrealizowano ponad tysiąc połączeń.

Kursy można zamawiać w dni powszednie od godz. 6 do godz. 22 oraz w weekendy od godz. 9 do godz. 20.

ms/zas

zas/ms

Posłuchaj

materiał Mateusza Sienkiewicza