fot. PRK24
W czwartkowym „Studiu Kołobrzeg” rozmawialiśmy także o budowie Pomnika Nadberezyńców oraz plebiscycie Kołobrzeskiej Róży Wiatrów.

Inspektor Dariusz Hoc, komendant powiatowy policji w Kołobrzegu, który był gościem „Studia Kołobrzeg” w audycji „Otwarta Antena” podsumował miniony rok w służbach. Mówił również o czynnościach policji w związku z ostatnią kradzieżą przewodów miedzianych, w tym uszkodzeniu światłowodów dostarczających internet do większej części Kołobrzegu, a także o pożarach w Trzyniku.

„Otwarta Antena”

Po ponad pięciu latach starań i pokonywania wielu trudności ku końcowi zmierza budowa Pomnika Nadberezyńców w Kołobrzegu. Koszt przedsięwzięcia to niemal milion złotych. Ponad 900 tysięcy złotych przekazała na ten cel Kancelaria Premiera Mateusza Morawieckiego. O historii powstania pomnika i dramacie Polaków w latach 1937-1938 w ZSRR rozmawiamy z Krzysztofem Nowackim, inicjatorem przedsięwzięcia.

Pomnik Nadnerezyńców

Kołobrzeska Róża Wiatrów to jeden z najbardziej znanych plebiscytów na terenie Kołobrzegu. Nagroda przyznawana jest co roku organizacjom oraz osobom działającym społecznie na rzecz rozwoju miasta, powiatu oraz dla dobra jego mieszkańców. Od 12 lat organizatorem przedsięwzięcia jest Liga Morska i Rzeczna. Do rozstrzygnięcia pozostało jeszcze trochę czasu, bo nastąpi ono 14 lutego, ale kapituła konkursowa już rozpoczęłą prace. Z jej przewodniczącym Markiem Padjasem rozmawiał Mariusz Wolański.

Kołobrzeska Róża Wiatrów

Do kołobrzeskiej Rady Miasta wpłynął wniosek od mieszkańców, aby na Skwerze Pionierów sąsiadujących z Zespołem Szkól Ekonomiczno-Hotelatskich wprowadzić zakaz palenia tytoniu. Komisja ds. petycji, wniosków i zażaleń pochyliła się nad tym wnioskiem i po dyskusji uznała go za niezasadny. Jednak ostateczna decyzja w tej sprawie należeć będzie do Rady Miasta. Tematem zajął się Mariusz Wolański.

Zakaz palenia na Skwerze Pionierów

Uczniowie Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza stworzyli wizerunek swojego patrona dzięki drukarkom 3D. Propagatorem tej technologii jest nauczyciel Jacek Kawałek.

Wiernie odwzorowano twarz dojrzałego pisarza, odtworzono fryzurę, model okularów, siwiznę na skroniach, nawet kolor skóry i jej wiek, a także strój pisarza.

Ponieważ wydruk dużych elementów anatomicznych nie był możliwy na szkolnym sprzęcie z pomocą przyszła Politechnika Koszalińska Młodzież popularnego w Kołobrzegu „Sienkiewicza” korzystała z fotografii pisarza, a także studiowała artefakty z epoki - o czym opowiadają w relacji.

Figura Henryka Sienkiewicza patrona szkoły zostanie oficjalnie zaprezentowana podczas studniówki w najbliższy piątek. Po tej premierze zajmie on miejsce na szkolnym korytarzu.

„Studniówka z Sienkiewiczem”

sk/jb/mw/aj