fot. prk24
Zaproszenie Przemysława Grabińskiego przyjęli: dyrektorka Zakładu Aktywności Zawodowej Jolanta Pawlus oraz koordynator lokalny Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej w Wałczu Mateusz Kaczmarek.

Jolanta Pawlus - dyrektorka Zakładu Aktywności Zawodowej w Wałczu

Jolanta Pawlus opowiedziała o planach uruchomienia w Wałczu mieszkań wspomaganych - lokali dla podopiecznych i pracowników Zakładu Aktywności Zawodowej. - Starania o tę inwestycję trwają już od długiego czasu, szczególnie w kwestii uzyskania ziemi. Pan burmistrz jest na szczęście bardzo otwarty na to, żeby przekazać nam działkę przy drodze dojazdowej do ZAZ-u. Napotykamy jednak na problemy ze znalezieniem finansowania. Jesteśmy w trakcie poszukiwań środków. To ważna inwestycja nie tylko dla pracowników, ale też dla podopiecznych, którzy potrzebują się usamodzielnić - zaznaczyła.

Jolanta Pawlus, dyrektorka Zakładu Aktywności Zawodowej w Wałczu

Mateusz Kaczmarek - koordynator lokalny Caritas diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej w Wałczu

Lokalny koordynator wałeckiego Caritas mówił o trwającym remoncie ośrodka Caritas w Ostrowcu pod Wałczem. Budynek powstał w latach osiemdziesiątych i, jak przyznał Mateusz Kaczmarek, od tamtego czasu nie było tam większych remontów. - W tej chwili jesteśmy na etapie wymiany dachu i centralnego ogrzewania. Udało się już zamontować fotowoltaikę i pompy ciepła. Została wymieniona też połowa okien - powiedział.

- Po zakończeniu remontu będziemy całkowicie uniezależnieni od węgla i drewna, za które do tej pory płaciliśmy duże pieniądze. Chcemy stworzyć tutaj godne warunki, m.in. dodać łazienki do pokoi i ocieplić cały budynek. Remont ma skończyć się do 31 maja, ale możliwe, że ten termin się wydłuży - dodał.

Mateusz Kaczmarek, koordynator lokalny Caritas diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej w Wałczu

Wspomnienie Wiesława Kaszewskiego - wałeckiego bohatera

W wałeckim wydaniu „Studia Bałtyk” wspominaliśmy bohatera wydarzeń sprzed 50 lat. 14 stycznia obchodziliśmy rocznicę tragicznej śmierci Wiesława Kaszewskiego - wałeckiego bohatera, który uratował 11-letniego chłopca, pod którym załamał się lód na Jeziorze Zamkowym. 23-latek sam wówczas zginął. W rocznicę tych wydarzeń, w Wałczu wspominali go m.in. przyjaciele i najbliżsi.

wspomnienie Wiesława Kaszewskiego