źródło: www.facebook.com/protestrolnikow
Rolnicy z Zachodniopomorskiego zrzeszeni w NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” będą pikietować w Świnoujściu. W całym kraju trwa „rolnicze” pogotowie strajkowe.

Pikietując, rolnicy chcą zasygnalizować problemy, z jakimi borykają się w swoich gospodarstwach. - My walczymy o swój byt - mówił Emil Mieczaj, rolnik z powiatu szczecineckiego, wiceprzewodniczący Zachodniopomorskiej Rady Wojewódzkiej „Solidarności” RI, wymieniając postulaty skierowane do rządu: - Chcemy wstrzymania Zielonego Ładu, który wymusza na nas ograniczenia, ustalenia oprocentowania kredytów na zakup ziemi na 2 procent. Naszym postulatem jest także gwarantowana przez rząd cena nawozów na poziomie 2,5 tys. złotych na tonie oraz paliwo rolnicze.

Rolnicy domagają się też stworzenia warunków umożliwiających szybki przeładunek i wywóz z Polski zboża sprowadzanego z Ukrainy. Proponują, aby w Świnoujściu uruchomiony został jak najszybciej agroterminal. - Powinniśmy mieć możliwość kontrolowania tego zboża, bo dziś ono zostaje w kraju - dodał Emil Mieczaj.

W trakcie pikiety, która rozpocznie się we wtorek o godz. 11.00, rolnicy będą domagali się także określenia terminów realizacji swoich postulatów złożonych w minionym tygodniu na ręce premiera Mateusza Morawieckiego.

rp/zas

Posłuchaj

Emil Mieczaj, wiceprzew. Zachodniopomorskiej Rady Wojewódzkiej „Solidarności” RI (cz.1) Emil Mieczaj, wiceprzew. Zachodniopomorskiej Rady Wojewódzkiej „Solidarności” RI (cz.2)