fot. wikimedia
Zaproszenie Przemysława Grabińskiego przyjęli: Maciej Tracz z Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego, zastępca burmistrza Wałcza Adam Biernacki oraz dyrektorka Muzeum Ziemi Wałeckiej Marlena Jakubczyk-Kurkiewicz.

Maciej Tracz - Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze

Na terenie Nadleśnictwa Dobrzany w województwie zachodniopomorskim kilka dni temu znaleziono zastrzelonego żubra. To piąty taki przypadek w Zachodniopomorskiem w ciągu ostatnich pięciu miesięcy. - Co jest bardzo niepokojące, to już trzeci przypadek w ciągu pół roku ewidentnego kłusownictwa w tym obwodzie łowieckim. Wcześniej został zabity ryś oraz żubr. W ostatnim przypadku nie znaleźliśmy kuli, to jest spory problem. Myślę jednak, że sprawcę dałoby się znaleźć, potrzebne jest tylko zaangażowanie. Niestety, znamy sporo przypadków zastrzelenia chronionych zwierzaków z borni myśliwskiej, które nie doczekały się prawomocnych wyroków, ani nawet oskarżeń. Jest to problem bardzo lekkiego traktowania tych przestępstw przez organy ścigania - wyjaśnił Maciej Tracz z Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego.

Maciej Tracz mówił także m.in. o zarysianiu zachodniopomorskich terenów.

Maciej Tracz, Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze

Adam Biernacki - zastępca burmistrza Wałcza

Na początku tygodnia rozpoczęły się prace remontowe kina Tęcza oraz rewitalizacja terenu wokół budynku. - To duża inwestycja, która wybiega poza budynek kina. Bardzo dużo czasu zajęło nam podpisanie umowy, za nami długie negocjacje z radą miasta. Na początku 2020 roku, kiedy prace projektowe powinny ruszyć pełną parą, spotkała nas pandemia, która znacznie wydłużyła ten proces. Musiały też zostać podjęte działania w celu zbadania struktury obiektu, aby móc poprawnie dokonać dalszego projektowania. Teraz posiadamy już dokumentację projektową, pozwolenie na budowę i wybranego wykonawcę, który zaczął już prace budowlane. Inwestycja powinna zakończyć się w październiku tego roku - powiedział Adam Biernacki.

Zastępca burmistrza Wałcza opowiedział też o innych planowanych w tym roku inwestycjach.

Adam Biernacki, zastępca burmistrza Wałcza

Marlena Jakubczyk-Kurkiewicz - dyrektorka Muzeum Ziemi Wałeckiej

Początek 2023 roku przyniósł Muzeum Ziemi Wałeckiej nowe, niepokojące wyzwania. Chodzi o siedzibę muzeum, zabytkowy budynek, który wymaga pilnej interwencji. - Musimy poddać go gruntownemu remontowi. Okazało się, że jest w złym stanie technicznym, zaczynając od zawilgoconych piwnic, a kończąc na zniszczonym dachu. Przydałoby się także dostosować go do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. To będą ogromne koszty. Naszą szansą jest jednak nowy projekt rządowy „Polski Ład dla kultury. Rządowy Program Odbudowy Zabytków”. Mamy nadzieję, że uda nam się z tego źródła pozyskać finanse - wyjaśniła dyrektor muzeum.

Marlena Jakubczyk-Kurkiewicz opowiedziała również o ofercie wałeckiego muzeum.

Marlena Jakubczyk-Kurkiewicz, dyrektorka Muzeum Ziemi Wałeckiej