fot. pixabay.com
Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze planuje w tym roku wypuścić do lasów północno-zachodniej Polski około dwudziestu rysi. Za kilka dni przyrodnicy jadą do Niemiec po dwa koty.

Przyrodnicy, prowadzący także pokazową zagrodę rysi i żubrów w Jabłonowie w gminie Mirosławiec, zapowiadają, że w tym miesiącu do Polski zostaną sprowadzone także kolejne rysie.

- Pod koniec miesiąca pojedziemy po kolejne dwa osobniki. Musimy mieć przerwy między przywożeniem zwierząt, aby mieć czas m.in. na rozpoznanie natury zwierzęcia, jego stanu zdrowia, ocenę, kiedy możemy je wypuścić na wolność. To wymaga indywidualnego podejścia, by nasze działania przyniosły oczekiwany skutek - powiedział Polskiemu Radiu Koszalin Maciej Tracz z Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego.

Dodał, że planowane jest, by rocznie na wolność wypuszczać od 17 do 20 zwierząt, stąd w kolejnych miesiącach do Polski zostaną sprowadzone kolejne osobniki.

- Na dziś w decyzji Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska mamy zgodę na przywóz 17 rysi. Jak się ona skończy, będziemy zabiegać o pozwolenie na przywóz następnych zwierząt - poinformował.

Od początku realizacji programu „Powrotu rysia do północno-zachodniej Polski” Zachodniopomorskie Towarzystw Przyrodnicze wypuściło na wolność około siedemdziesięciu rysi. Niestety, w ostatnich miesiącach mieliśmy do czynienia z kilkoma potwierdzonymi przypadkami skłusowania tych zwierząt.

pg/zas
Posłuchaj

Maciej Tracz, ZTP (cz.1) Maciej Tracz, ZTP (cz.2)