fot. Przemysław Grabiński
Zabytkowy budynek, w którym mieści się wałeckie muzeum jest w fatalnym stanie technicznym. Jak przekazała Polskiemu Radiu Koszalin dyrektorka placówki Marlena Jakubczyk-Kurkiewicz, obiekt wymaga gruntownej i kompleksowej modernizacji.

Trwa jeszcze szacowanie kosztów koniecznych prac, ale już teraz wiadomo, że ich zakres będzie bardzo duży. - Przede wszystkim trzeba wymienić dach, kominy, gzymsy i osuszyć piwnicę, która już od kilku lat jest wyłączona z użytkowania. Potrzeba także dostosować budynek dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami - powiedziała dyrektorka placówki.

Ratunkiem dla wałeckiego muzeum może być nowy program rządu „Polski Ład dla kultury. Rządowy Program Odbudowy Zabytków”. Zastępca burmistrza Wałcza Adam Biernacki zapowiedział w audycji Polskiego Radia Koszalin, że samorząd będzie ubiegał się o pieniądze na remont siedziby właśnie z tego funduszu.

- Jesteśmy na etapie przygotowywania dokumentacji, programu funkcjonalno-użytkowego, a także szacowania wartości całej inwestycji. Jeśli uda się pozyskać pieniądze, będziemy realizować cały remont budynku - wyjaśnił.

Wnioski do programu można składać w ramach trzech kategorii: do 150 tys, do 500 tys oraz do 3,5 mln złotych. - Będziemy startować raczej do trzeciego, najwyższego pułapu - zapowiedział Adam Biernacki.

Wniosek o dofinansowanie tej inwestycji z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków wałecki ratusz ma złożyć do końca stycznia.

pg/zn

Posłuchaj

Marlena Jakubczyk-Kurkiewicz, dyrektorka Muzeum Ziemi Wałeckiej cz.1 Marlena Jakubczyk-Kurkiewicz, dyrektorka Muzeum Ziemi Wałeckiej cz.2 Adam Biernacki, zastępca burmistrza Wałcza