fot. prk24.pl
W środowym „Studiu Kołobrzeg” rozmawialiśmy także o zmianach w kołobrzeskiej Bibliotece Miejskiej i remoncie dworca.

O problemie dysproporcji w podziale pieniędzy z budżetu województwa zachodniopomorskiego pomiędzy metropolią szczecińską a wschodnią częścią województwa rozmawialiśmy z Anną Bańkowską, członkiem zarządu województwa. Oceniła ona, że dysproporcja ta będzie ulegała zmniejszeniu, ponieważ dobiegają końca dwie duże inwestycje w Szczecinie (budowa Teatru Polskiego i Morskiego Centrum Nauki), dzięki czemu będzie mógł być na przykład realizowany w Koszalinie projekt budowy Centrum Nauki.

Anna Bańkowska nie zgodziła się z opinią, że aby zniwelować dysproporcję pomiędzy Szczecinem a Koszalinem w podziale budżetu, powinien nastąpić nowy podział administracyjny kraju i utworzenie województwa środkowopomorskiego.

W sprawie budowy w Kołobrzegu ośrodka akademickiego, jako jednego z pomysłów na zrównoważony rozwój miasta, które obecnie opiera się gospodarczo tylko na turystyce i uzdrowisku, Anna Bańkowska powiedziała, że inicjatywa należy tu do samorządu. Wskazała przy tym, że już marcu oficjalnie ogłoszone zostanie otwarcie nowej perspektywy unijnej dla województwa do roku 2027, co w praktyce oznacza 1,7 miliarda euro dla regionu.

- Prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska złożyła już propozycje finansowania inwestycji w strefie uzdrowiskowej, głównie rewitalizację parków i budowę przejść na plaże - poinformowała Anna Bańkowska. Krytycznie oceniła działalność kołobrzeskiej rady miasta w inicjowaniu projektów rozwojowych dla miasta.

Anna Bańkowska, która jest członkinią Krajowej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, mówiła również o prekursorskiej roli kołobrzeżanina Mariana Jagiełki w rozwoju zakładów aktywności zawodowej w naszym regionie. Kołobrzeskie ZAZ otrzymał właśnie dofinansowanie w wysokości 520 tysięcy złotych na działalność.

rozmowa z Anną Bańkowską
fot. Jarosław Banaś/Polskie Radio Koszalin

Wolontariusze z Kołobrzegu i Ustronia Morskiego, organizujący czwarty już transport humanitarny, blisko tydzień przebywali na Ukrainie, na terenach ogarniętych wojną. Tym razem większość rzeczy zebranych podczas różnego rodzaju zbiórek i akcji dostarczyli wprost dla walczących żołnierzy.

Bezpośrednio po powrocie do Kołobrzegu porozmawialiśmy z wolontariuszami Ludmiłą Omokoh i Andrzejem Staszakiem.

rozmowa z Ludmiłą Omokoh i Andrzejem Staszakiem

Biblioteka Miejska od dwóch lat zmieniła swoje oblicze. Stała się miejscem chętniej odwiedzanym przez mieszkańców. Stała się miejscem bardziej przyjaznym i atrakcyjnym. Już niebawem na dużym osiedlu Ogrody powstanie filia Biblioteki Miejskiej. O szczegółach opowiedziała dyrektorka biblioteki Monika Dziedzic.

rozmowa z dyrektorką biblioteki Moniką Dziedzic

Dworzec kolejowy w Kołobrzegu przechodzi kompleksową przebudowę. Dzięki niej dworzec, który pochodzi z 1904 roku, odzyska swój historyczny wygląd. - Renowację przejdzie elewacja, która zostanie pokryta cegłą klinkierową. W niższej, parterowej części budynku, odtworzony zostanie mur pruski - poinformowała Agnieszka Jurewicz z Wydziału Współpracy z Mediami Biura Komercjalizacji, Komunikacji i Promocji Polskich Kolei Państwowych SA.

Wewnątrz budynku centrum obsługi podróżnych stanowić będzie przestronny hol, tuż przy nim zlokalizowane będą m.in.: poczekalnia, kasy biletowe, pokój zabaw dla dzieci, lokale na wynajem, informacja turystyczna. - We wschodniej części obiektu znajdzie się dworzec autobusowy wraz z trzema kasami - dodała Agnieszka Jurewicz.

Budynek i otaczająca go infrastruktura będzie przyjazna osobom z niepełnosprawnościami. Została już m.in. wykonana większość prac wyburzeniowych w środku budynku, skuto też tynki na zewnątrz, wylewane są stropy.

Inwestycja jest realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Kosztować będzie ponad 24 mln złotych. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe SA.