fot. Pomorski Urząd Wojewódzki
Wojewoda pomorski, który był w czwartek gościem Mariusza Brokosa w popołudniowym „Studiu Bałtyk”, odniósł się do środowego otwarcia Trasy Kaszubskiej. Nowy odcinek drogi S6, łączący Bożepole Wielkie z węzłem Gdynia Wielki Kack, ma ponad 40 kilometrów.
W skrócie
  • Dariusz Drelich przyznał, że Trasa Kaszubska da impuls do rozwoju całego regionu.
  • Wojewoda poinformował, że obwodnica metropolitalna otwarta zostanie w 2025 roku.

- Przejechanie przez tzw. małe Trójmiasto, czyli od Wejherowa do Gdyni, trwało nawet półtorej godziny. Teraz ten czas skróci się do 30 minut. To świetna informacja dla naszych mieszkańców, którzy szybciej dotrą do pracy czy odwiozą dzieci do szkoły. Turyści i kuracjusze szybciej dotrą też nad morze. Trasa Kaszubska da również impuls gospodarczy dla całego regionu - powiedział wojewoda Dariusz Drelich.

Gość popołudniowego „Studia Bałtyk” poinformował, że w 2025 roku nastąpi również otwarcie obwodnicy metropolitalnej: - Będzie można trasą szybkiego ruchu dojechać np. do autostrady A1. Będziemy więc mieli bezpośredni dostęp do południa kraju. Pierwsze pozwolenia na budowę już zostały wydane. Prace budowlane ruszyły.

Wojewoda przypomniał także, że są już zabezpieczone pieniądze na remont słupskiego ringu. Dodał, że przygotowywana jest dokumentacja dotycząca budowy dróg i linii kolejowej do miejsca, w którym wybudowana zostanie elektrownia atomowa. Z uchwały przyjętej 2 listopada przez Radę Ministrów wynika, że lokalizacją pierwszej elektrowni będzie Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo.

- Odkąd jest rząd Prawa i Sprawiedliwości, to tempo realizowania inwestycji jest duże. Nie było wcześniej tak dużych programów drogowych. Od 2016 roku powstały trasy nie tylko o znaczeniu ogólnokrajowym, ale i również lokalnym. Tylko z Polskiego Ładu samorządy z Pomorza otrzymały 5,3 miliarda złotych na inwestycje drogowe, ale także przedsięwzięcia m.in. sportowe i te w szkołach. Przypomnę też, że ten plan inwestycyjny był tez realizowany w trudnym okresie, bo przecież mieliśmy pandemię koronawirusa i napływ uchodźców wojennych z Ukrainy - podkreślił wojewoda. 

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

red./mb

Czytaj więcej

Posłuchaj

rozmowa Mariusza Brokosa z Dariuszem Drelichem, wojewodą pomorskim