fot. WFOŚiGW Szczecin
Od 3 stycznia 2023 roku program Czyste Powietrze będzie funkcjonować na nowych zasadach. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz z Ministerstwem Klimatu i Środowiska wprowadza kolejną odsłonę popularnego projektu.

Wśród zmian, o których w obecności kołobrzeskiego posła Prawa i Sprawiedliwości Czesława Hoca mówił dziś Marek Subocz, prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, najważniejsze to niemal dwukrotne zwiększenie dofinansowania i urealnienie kosztów inwestycji.

- Najwyższa kwota dofinansowania przy termomodernizacji budynku, wymianie stolarki okiennej i drzwiowej oraz wymianie źródeł ciepła to 136 tys. złotych - poinformował Marek Subocz.

O tym, że ten proekologiczny program jest niezwykle potrzebny przekonywał Czesław Hoc, poseł i zarazem wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia. - W Polsce każdego roku, z powodu smogu, przedwcześnie umiera około 47 tysięcy osób - mówił.

Nowości w programie to także urealnienie cen bazujące na rozeznaniu rynku i dostosowanie do nich poziomów dotacji, a także wprowadzenie wyższego dofinansowania do zakupu i montażu źródeł ciepła o najniższej emisyjności: gruntowej pompy ciepła, pompy ciepła powietrze-woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej oraz podłączenia do sieci ciepłowniczej.

Beneficjenci, we wszystkich trzech częściach programu, będą mogli otrzymać dofinansowanie, tak jak dotychczas, na szereg rozwiązań służących dociepleniu budynku i wymianie źródła ciepła wraz z np. modernizacją centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, montażem wentylacji z rekuperacją oraz zamontowaniem mikroinstalacji fotowoltaicznej.

Wprowadzona została także możliwość złożenia dwóch wniosków o dofinansowanie. W celu promowania termomodernizacji budynków, jako metody na zmniejszenie kosztów ogrzewania budynków jednorodzinnych, umożliwiono złożenie drugiego wniosku o dofinansowanie dla beneficjentów, którzy wcześniej otrzymali dofinansowanie na wymianę kotła. Możliwe będzie wówczas wykonanie, na podstawie audytu energetycznego, zarówno częściowej, jak i kompleksowej termomodernizacji budynku pozwalającej na osiągnięcie określonych w programie wskaźników zużycia energii.

Inne ważne zmiany to: wprowadzenie możliwości uzyskania dotacji na kocioł na biomasę drzewną o obniżonej emisyjności cząstek stałych ≤ 20 mg/m3 w przypadku, gdy budynek jest podłączony do sieci dystrybucji gazu. Zmiany obejmują także eliminację od 1 lipca 2023 r., po zastosowaniu okresu przejściowego, możliwości dofinansowania w ramach programu kotłów na biomasę drzewną, których emisyjność cząstek stałych przekracza 20 mg/m3. Program zostaje też uproszczony w zakresie procesu obsługi i rozliczeń.

Do tej pory w woj. zachodniopomorskim z programu skorzystało ponad 11 tysięcy beneficjentów.

Nowe wnioski będzie można składać w biurach WFOŚiGW. Nabór ruszy 3 stycznia 2023 roku.

pw/zas

Posłuchaj

Marek Subocz, prezes zarządu WFOŚiGW w Szczecinie (cz.1) Marek Subocz, prezes zarządu WFOŚiGW w Szczecinie (cz.2) Czesław Hoc, kołobrzeski poseł PiS