fot. Jarosław Ryfun/Polskie Radio Koszalin
Marcin Maślanka i Arkadiusz Pater, filmowcy ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Gryf”, współtwórcy filmu „Janek z kopalni Wujek - górnik z Koszalina” byli gośćmi audycji „Na Dobry Dzień”. W rozmowie Adrianem Adamowiczem i Jarosławem Rochowiczem mówili m.in. o wielkich emocjach, jakie towarzyszyły im przy tworzeniu tej opowieści.

Film będzie miał premierę jutro, 13 grudnia, w koszalińskim kinie Kryterium. Data jest nieprzypadkowa, jest to bowiem fabularno-dokumentalna opowieść o Janku Stawisińskim, który jako bardzo młody człowiek wyjechał z Koszalina w poszukiwaniu lepszego życia na Śląsk. W czasie pacyfikacji kopalni Wujek został postrzelony i zmarł kilkanaście dni później.

- Specjalizujemy się w II wojnie światowej, a tu wchodzimy na obcy nam obszar. Musieliśmy się przygotować, zgłębić historię. W grudniu zeszłego roku zapadła decyzja: „robimy” - wspominali goście. Wyjaśnili, że nie chcieli skupiać się jedynie na grudniowych wydarzeniach 1981 roku, ale pokazać czas przed i po tragedii. - Chcieliśmy pokazać historię kompletną, a to są bardzo świeże rany. My zdecydowaliśmy się na nowo je otworzyć. To skutkowało olbrzymimi emocjami, skumulowanymi przy montażu - mówili współtwórcy filmu.

Premierowa projekcja filmu rozpocznie się godz. 20.30. Osoby, które chciałyby ją zobaczyć, mogą zgłaszać się w kasie kina Kryterium, na stronie fb Gryfa https://www.facebook.com/events/1384805318719300/?ref=newsfeed. Można też wysłać potwierdzenie drogą mailową na adres: stg44@interia.pl lub wysłać sms na nr tel. 500 09 05 71.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

aa/jr/zas

Posłuchaj

rozmowa z Marcinem Maślanką i Arkadiuszem Paterem