fot. Paweł Wiśniewski/prk24
Szpital w Białogardzie jako jedyny w regionie realizuje program badań przesiewowych raka jelita grubego. Bez wyjątku mogą z niego skorzystać osoby w wieku 50-65 lat. Możliwe jest także przebadanie osób młodszych.

- Już można się rejestrować - poinformował Piotr Skaskiewicz, prezes Regionalnego Centrum Medycznego w Białogardzie. - Badania kierowane są do osób w wieku 40-49 lat, które mają wskazania i do wszystkich w wieku 50-65 lat. Są bezpieczne, całkowicie bezpłatne. W zależności od stanu zdrowa pacjenta, mogą odbywać się w pełnym znieczuleniu.

O tym, że warto skorzystać z tej propozycji przekonywał Wojciech Potrzebowski, gastroenterolog z białogardzkiego szpitala. - Pod względem występowania rak jelita grubego u kobiet zajmuje drugie, a u mężczyzn trzecie miejsce. Co roku w Polsce zapada na niego 18 tys. osób, codziennie 30 umiera. Rozwija się z polipów, takich małych zmian, które możemy usunąć podczas kolonoskopii. Kilka sekund i pozbywamy się potencjalnego raka - mówił.

Badania będą przeprowadzane w szpitalnej, nowoczesnej pracowni fiberoskopii. - Mamy fachową kadrę i systematycznie inwestujemy w nowoczesny sprzęt - podkreślał starosta białogardzki Piotr Pakuszto.

Wskazaniem do przeprowadzenia badania u osoby w wieku 40-49 lat, jest pokrewieństwo pierwszego stopnia z chorym na raka jelita grubego.

Chętni mogą wziąć udział w programie do końca 2023 roku.

pw/zas

Posłuchaj

Piotr Skaskiewicz, prezes RCM w Białogardzie Piotr Pakuszto, starosta białogardzki lek. Wojciech Potrzebowski, gastroenterolog, szpital w Białogardzie