Zakład Karny w Czarnem to jedyne miejsce w Polsce, gdzie szkolą się przewodnicy oraz czworonogi pracujące w Służbie Więziennej. Do tej pory musieli korzystać z obiektów z lat siedemdziesiątych. Teraz otrzymali nowoczesny budynek z profesjonalnym wyposażeniem.

- Warunki naszej pracy i bytowania psów zmieniły się diametralnie. Do niedawna psy przebywały w kojcach zewnętrznych, nie mieliśmy wystarczającego miejsca do ich pielęgnacji, treningów czy szkolenia. Teraz to się zmieniło - powiedziała major Małgorzata Kulig, kierownik Działu Szkolenia Przewodników i Tresury Psów Służbowych.

Jak zapewnił podpułkownik Jacek Chmiel, dyrektor ZK w Czarnem, dzięki powstaniu nowego obiektu możliwe będzie jeszcze lepsze szkolenie psów i ich przewodników. A to poprawi bezpieczeństwo na terenie zakładów karnych i aresztów w całym kraju.

- Psy odgrywają bardzo dużą rolę w codziennej pracy służby więziennej. Dbają o bezpieczeństwo zakładu, m.in. poprzez wykrywanie prób przemytu środków odurzających. Zapewniają też bezpieczną służbę funkcjonariuszom w sytuacji bezpośredniego ataku czy pościgu - wyjaśnił dyrektor Zakładu Karnego w Czarnem.

Z nowego obiektu skorzystają nie tylko funkcjonariusze z Czarnego. Rocznie szkolenie przechodzi tu nawet kilkudziesięciu przewodników z psami służbowymi. Inwestycja prowadzona przez Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Koszalinie kosztowała prawie 3 mln złotych.

ms/zn

Posłuchaj

materiał Mateusza Sienkiewicza