fot. Tomasz Wójcik/Facebook
Decyzję o nadaniu nazwy skrzyżowaniu na osiedlu Dolne Miasto wałeccy radni podjęli na wtorkowej sesji. Propozycję wypracowała doraźna komisja do opracowania nazwy nowo wybudowanego ronda.

Podczas obrad pojawiła się także sugestia, by rondo nosiło nazwę „12 lutego”, nawiązując do daty przełamania Wału Pomorskiego i powrotu Wałcza do Macierzy. Jak przekonywał Paweł Łakomy z kluby radnych Koalicji Obywatelskiej, z taką inicjatywą wystąpiły osoby zrzeszone w związkach kombatantów i Sybiraków.

Zdaniem radnego nadanie takiej nazwy byłoby możliwe pomimo decyzji wojewody, który kilka lat temu nakazał zmianę nazwy ulicy 12 lutego w ramach tzw. dekomunizacji. - Chodzi m.in. o upamiętnienie poległych żołnierzy, którzy zostali wtedy siłą wcieleni do wojska. Tę propozycję da się obronić.

Jak przekonywał z kolei radny Marek Giłka z klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, Wałcz ma już ulicę Zdobywców Wału Pomorskiego i plac Sybiraków, a Rotmistrz Pilecki jest bohaterem, któremu także należy się upamiętnienie. I to właśnie taki kompromis wypracowała doraźna komisja rady.

Ostatecznie, decyzją większości radnych, rondo będzie nosiło imię Rotmistrza Witolda Pileckiego. Skrzyżowanie w ciągu drogi wojewódzkiej numer 178 zostało oficjalnie otwarte we wrześniu. Inwestycja kosztowała ponad 2,5 miliona złotych, z czego 1,8 miliona stanowiło rządowe dofinansowanie.

pg/zn

Posłuchaj

Paweł Łakomy, klub radnych Koalicji Obywatelskiej Marek Giłka, klub radnych Prawa i Sprawiedliwości