fot. Polskie Radio Koszalin/Arkadiusz Wilman
„Torba charytatywna”, „Paczki dla Ukrainy”, „Pusta choinka” oraz „Tak, Pomagam” - m.in. w te akcje zaangażować mogą się mieszkańcy regionu.

Ks. Łukasz Bikun, dyrektor diecezjalnej Caritas podkreślił, że najbardziej znaną i największą inicjatywą jest „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”: - W naszej diecezji jest rozprowadzane ok. 50 tysięcy świec. Są one nadal zamawiane i produkowane. Środki ze sprzedaży tych świec będą przeznaczane na pomoc dzieciom. Część zostanie rozdystrybuowana w parafialnych zespołach Caritas, a część wysyłana na potrzeby mieszkańców Afryki.

2 i 3 grudnia wolontariusze Caritas przeprowadzą w sklepach wielkopowierzchniowych zbiórkę żywności pn. „Tak, pomagam!”. Zgromadzone produkty trafią na stoły potrzebujących diecezjan. Do 11 grudnia trwa również akcja „Dzieci dzieciom”. O jej założeniach opowiedziała Dagmara Salamon-Grynia z biura wolontariatu: - Ta akcja polega na zbiórce słodyczy w parafiach i szkołach przy pomocy szkolnych kół Caritas. Dzieciaki zbierają słodycze, które następnie będą przeznaczone dla dzieci - uchodźców z Ukrainy. Chcemy, żeby znalazły w tej trudnej sytuacji jakąś małą radość.

W ramach inicjatywy „Paczki dla Ukrainy” Caritas rozdysponowuje kartony z logo akcji, do których można składać dary, które trafią do ukraińskich rodzin. Caritas wspiera również budowę szpitala dla ofiar wojny w Drohobyczu. - Diecezja samborsko-drohobycka opiekuje się 45 tysiącami osób, które chciały zostać w Ukrainie, nie chciały opuszczać swojego kraju. Proszą oni o większy generator prądu. Gdyby znalazł się jakiś darczyńca, który mógłby go podarować czy zasponsorować bylibyśmy bardzo wdzięczni. Potrzebne są również środki przeciwbólowe, bandaże, koce, ubrania czy rzeczy pierwszej potrzeby - dodał ks. Łukasz Bikun.

Diecezjalna Caritas kontynuuje także akcję „Pusta choinka”, która od 2011 roku polega na spełnianiu marzeń dzieci z ubogich rodzin. Są one wypisane na bombkach wraz z imieniem i wiekiem dziecka. Caritas przygotowała 80 takich bombek, można je pobrać w siedzibie Caritas przy ul. Chrobrego 5 w Koszalinie.

aw/aj

Posłuchaj

Ks. Łukasz Bikun, dyrektor diecezjalnej Caritas o Wigilijnym Dziele Pomocy Dzieciom Dagmara Salamon-Grynia z biura wolontariatu ks. Łukasz Bikun, dyrektor diecezjalnej Caritas o pomocy dla Ukrainy