fot. prk24.pl
Zaproszenie Mateusza Sienkiewicza przyjęli: burmistrz Białego Boru Paweł Mikołajewski, wicedyrektor Samorządowej Agencji Promocji i Kultury Łukasz Koczan oraz dyrektorka Państwowej Szkoły Muzycznej w Szczecinku Agnieszka Orłowska.

Zgodnie z zapowiedziami, w grudniu na terenie gminy Biały Bór, w godzinach nocnych, miała zgasnąć część oświetlenia miejskiego. To odpowiedź na ustawę, która zobowiązała samorządy do redukcji zużycia energii elektrycznej. Jak przekazał na antenie Polskiego Radia Koszalin burmistrz Białego Boru Paweł Mikołajewski, do gaszenia lamp jednak nie dojdzie.

- Na pięć dni przed rozpoczęciem procedury Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało poradnik oszczędzania energii. Okazało się, że zgodnie z zawartymi tam wytycznymi, obowiązek oszczędzania nie dotyczy m.in. właśnie oświetlenia ulicznego. Z tego powodu zrezygnowaliśmy z tego pomysłu, do którego od początku nie byliśmy przekonani - wyjaśnił Paweł Mikołajewski.

Burmistrz Białego Boru opowiedział też o szczegółach budżetu na 2023 roku. Zapewnił, że samorząd nie planuje w przyszłym roku podniesienia podatków dla mieszkańców i przedsiębiorców.

Paweł Mikołajewski, burmistrz Białego Boru

Coraz większymi krokami zbliżają się święta. Jak co roku w Szczecinku odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy. Tym razem wydarzenie rozpocznie się 16 grudnia i będzie trwało do 21 grudnia. O tym, jakie atrakcje zostały przygotowane dla jego uczestników, opowiedział wicedyrektor SAPIKu Łukasz Koczan. -  Cały czas rozbudowujemy formułę jarmarku, będzie chociażby wiele wydarzeń dla dzieci. A poza tym mnóstwo ciekawych wystawców. Znajdziemy zarówno rękodzieło, jak i produkty gastronomiczne. To są produkty przeważnie z małych, przydomowych wytwórni, które wyróżnia znakomita jakość.

Zanim jednak rozpocznie się świąteczna gorączka, czekają nas mikołajki. Z tej okazji SAPIK przygotował wydarzenie dla najmłodszych. - Zapraszamy dzieci i ich opiekunów na spektakl „Zabawa z Mikołajem”. Przedstawienie odbędzie się 3 grudnia o godzinie 10.30.

Łukasz Koczan, wicedyrektor Samorządowej Agencji Promocji i Kultury

Dyrektor szczecineckiej szkoły muzycznej opowiedziała o zajęciach przygotowawczych prowadzonych dla dzieci, które chciałyby rozpocząć naukę w „muzyku”. - Od wielu lat prowadzimy tzw. muzyczną zerówkę. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu przez cały rok szkolny. Ich celem jest przygotowanie kursantów do egzaminów wstępnych, m.in. zapoznajemy ich z zagadnieniami, z których będą przepytywani. Prezentujemy również całą ofertę instrumentów. Zależy nam bowiem na tym, żeby dzieci dokonywały ich świadomego wyboru.

Agnieszka Orłowska zaprosiła też na koncert świąteczny organizowany przez szkołę. Wydarzenie odbędzie się 17 grudnia na ul. Pilskiej 2 w Szczecinku. - W tym roku przełamiemy nieco tradycję, bo zazwyczaj orkiestra grała koncert karnawałowy. Tym razem chcieliśmy zagrać dla Państwa przed Bożym Narodzeniem, żeby jeszcze ten czas uatrakcyjnić. To będzie radosny koncert, na którym zagramy świąteczne hity w różnych aranżacjach. Niebawem powinny pojawić się informacje o sprzedaży biletów - wyjaśniła.

Agnieszka Orłowska, dyrektor Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. O. Kolberga