Chór „Żurawli” to istniejący od 1972 r. reprezentacyjny chór męski Związku Ukraińców w Polsce. Zespół tworzą śpiewacy-amatorzy, ludzie różnych profesji, rozsiani po całej Polsce, potomkowie Ukraińców wysiedlonych w 1947 roku w ramach akcji „Wisła”.

Ostatnio do chóru dołączają również imigranci z Ukrainy. Chórzyści, raz w miesiącu, jak żurawie „zlatują się” do Gdańska lub Warszawy na próby nazywane „kluczami”.

Dziś w Koszalińskiej Filharmonii chór „Żurawli” będzie świętować swój jubileusz 50-lecia. Organizatorem koncertu jest koszaliński oddział Związku Ukraińców w Polsce.

- To jest chór, który już od 50 lat rozsławia kulturę ukraińską na całym świecie. W chórze do tej pory naliczyliśmy około 250 chórzystów. Niestety 50 już nie ma wśród nas. Na scenie obecnie występuje ponad 50 osób. Wszyscy chórzyści pojawią się w Koszalinie na koncercie w Filharmonii Koszalińskiej - przekazał Roman Bilas, przewodniczący oddziału.

Repertuar chóru wyznacza historię muzyki ukraińskiej od XVI wieku do współczesności. Obejmuje muzykę cerkiewną, kolędy i szczedriwki, pieśni historyczne, kozackie, liryczne i humorystyczne pieśni ludowe oraz kompozycje autorskie.

Założycielem, pierwszym dyrygentem i kierownikiem artystycznym był Jarosław Polański, a dziś dyrygentem i kierownikiem artystycznym jest Jarosław Wujcik - absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

W swoim dorobku chór ma liczne nagrody, w tym na festiwalach muzyki chóralnej: Międzyzdroje (1977), Legnica (1993, 2000), Preveza (Grecja; 1997) oraz na Festiwalach Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce (1984, 2008) i Białymstoku (2011, 2016). Zespół odbył liczne tournée po Ukrainie, Słowacji, Bośni i Hercegowinie, Belgii, Holandii, Niemczech, Włoszech, Wielkiej Brytanii, USA i Kanadzie, a przede wszystkim dał kilkaset koncertów w całej Polsce, w tym koncertował w studiu im. Czesława Niemena w Polskim Radiu Koszalin.

Podczas koncertu odbędzie się zbiórka datków na rzecz pomocy Ukrainie. Środki zostaną przeznaczone na zakup odzieży termoaktywnej oraz agregaty prądotwórcze dla mieszkańców oraz wojsk w Ukrainie.

Początek koncertu o godz.18.00 w Koszalińskiej Filharmonii.

aw/aś

Posłuchaj

Roman Bilas - przewodniczący koszalińskego oddziału Związku Ukraińców w Polsce