fot. prk24.pl
Podczas czwartkowej sesji jednomyślnie przegłosowali uchwałę w tej sprawie. Z inicjatywą przyjęcia apelu wystąpili radni Koalicji Obywatelskiej. Ma on trafić do Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, zarządu i sejmiku województwa, parlamentarzystów i samorządów.

Treść apelu przedstawił Sebastian Tałaj, szef klubu radnych Koalicji Obywatelskiej: - Wnosimy o powtórną weryfikację kontraktu Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie na świadczenie usług zdrowotnych i dostosowanie go do faktycznej sytuacji w regionie, zwłaszcza o uwzględnienie dodatkowych pacjentów w sezonie turystycznym oraz przyspieszenie procedur związanych z „nadwykonaniami”. Wnosimy o weryfikację kwoty przeznaczonej na podwyżki wynagrodzeń pracowników szpitala, ponieważ sytuacja finansowa lecznicy nie pozwala na ich wypłacenie.

Koszaliński szpital od kilku miesięcy zalega z wypłatą części podwyżek dla pracowników, wynikających z obowiązującej od 1 lipca ustawy. Placówka twierdzi, że nie ma na to pieniędzy, bo te przekazywane przez Narodowy Fundusz Zdrowia są niewystarczające. Na pogorszenie się sytuacji finansowej lecznicy ma wpływać także wzrost kosztów funkcjonowania związany z inflacją.

Jak informował wcześniej zachodniopomorski NFZ, szpital do końca roku ma otrzymać na funkcjonowanie o 18 milionów złotych więcej niż w ubiegłym roku.

ap/rz

Posłuchaj

Sebastian Tałaj, szef klubu radnych Koalicji Obywatelskiej