fot. pixabay.com
Z nami listopadowy „atak zimy”. Ręce pełne roboty mieli drogowcy. Ale wiele osób nie wie, że obowiązek odśnieżenia chodnika może spoczywać właśnie na nich.

- Właściciel nieruchomości, która bezpośrednio graniczy z chodnikiem, ma obowiązek uprzątnięcia z niego, w części służącej do użytku publicznego, błota czy śniegu - powiedział komendant Straży Miejskiej w Koszalinie Piotr Simiński. Ponadto w przepisach pojawia się słowo „niezwłocznie” co oznacza, że jest to czynność, której nie można odłożyć „na później”.

Komendant Simiński przyznaje, że posypały się już pierwsze mandaty, choć strażnicy starają się przede wszystkim pouczać, a dopiero potem karać. - Bardzo wiele osób zapomina o tym obowiązku - dodał.

Mieszkańcy Koszalina dobrze oceniają stan czystości chodników. Wskazują jednak, że służby odpowiadające za odśnieżanie, mogłyby trochę szybciej działać szczególnie na mniej uczęszczanych ciągach komunikacyjnych.

Do obowiązków właścicieli i zarządców nieruchomości należy również usuwanie nawisów śnieżnych i sopli mogących zagrozić bezpieczeństwu przechodniów.

sk/zas

Posłuchaj

Piotr Simiński, komendant SM w Koszalinie mieszkańcy Koszalina