fot. gdansk.uw.gov.pl
Gościem Jacka Żukowskiego był wojewoda pomorski. W rozmowie na antenie Polskiego Radia Koszalin opowiedział m.in. o strategicznej inwestycji energetycznej w regionie.

2 listopada Rada Ministrów przyjęła uchwałę dotyczącą budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Polsce. Wskazano w niej, że preferowaną lokalizacją pierwszej elektrowni jest Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo.

Dariusz Drelich zaznaczył, że mieszkańcy regionu widzą duże szanse w tej inwestycji: - Wiele osób rozumie konieczność budowy elektrowni jądrowej i zdaje sobie sprawę, że będzie ona bezpieczna. Tak olbrzymi projekt to także nowe miejsca pracy dla wielu osób. Podczas rozpoczęcia budowy zatrudnienie znajdzie kilka tysięcy osób. Powstanie także szereg inwestycji infrastrukturalnych, które będą służyć mieszkańcom.

Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej budowa elektrowni atomowej ma ruszyć w 2026 roku. Pierwszy reaktor według planu ma zostać uruchomiony w 2033 roku.

Podczas poniedziałkowej audycji wojewoda pomorski opowiedział także o budowie drogi ekspresowej S6: - Bardzo się cieszę, że na realizację całej trasy podpisano już umowy. Niestety mieliśmy opóźnienia na budowie odcinka Gdynia - Bożepole Wielkie. Jednak najprawdopodobniej już w grudniu zostanie on oddany do użytkowania.

Dariusz Drelich opowiedział także o budowie farm wiatrowych w regionie.

Więcej w poniższej rozmowie.

jż/mt

Posłuchaj

rozmowa Jacka Żukowskiego z Dariuszem Drelichem