fot. szczecin.uw.gov.pl
Wojewoda zachodniopomorski, który w poniedziałek był gościem porannego „Studia Bałtyk”, w rozmowie z Aleksandrą Kupczyk mówił m.in. o przygotowaniach na możliwą drugą falę uchodźców z Ukrainy oraz o dystrybucji węgla w zachodniopomorskich gminach.

Prawdopodobnie w tym tygodniu w regionie ruszy dystrybucja węgla po preferencyjnej cenie. Jak przekazał wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, w Zachodniopomorskiem do programu dystrybucji zgłosiło się 112 ze 113 gmin.

- Wśród tych samorządów 86 zamierza dystrybuować węgiel bezpośrednio, a 26 poprzez firmy zewnętrzne. Dzisiaj odbędzie się spotkanie samorządowców ze spółkami skarbu państwa, które mają w naszym województwie ten węgiel zapewnić. Mamy nadzieję, że uda się cały proces jeszcze bardziej zdynamizować, żeby mieszkańcy jak najszybciej otrzymali opał - powiedział wojewoda.

Zbigniew Bogucki przypomniał, że początkowo władze samorządów sprzeciwiały się wejściu w życie ustawy o dystrybucji węgla i nie chciały podjąć się tego zadania. - Tym bardziej cieszy taka frekwencja. Dobrze, że to nastawienie się zmieniło.

W gminach wypłacany jest także dodatek węglowy, czyli jednorazowe wsparcie w wysokości 3 tys. złotych dla gospodarstw opalających domy węglem. - Do gmin w naszym województwie trafiło prawie 250 milionów złotych. Około 90 proc. tej kwoty zostało już wypłacone.

Od pierwszych dni października rosyjskie wojska znacznie zintensyfikowały ataki na obiekty energetyczne na Ukrainie. W wyniku ostrzałów i uszkodzeń infrastruktury w tym kraju znacząco wzrosło ryzyko przerw w dostawach energii w sezonie grzewczym. Aleksandra Kupczyk zapytała naszego gościa, czy w związku z tym możemy spodziewać się nowej fali uchodźców. - To zależy od kilku czynników, chociażby pogody i zachowania Rosji. Mimo wszystko musimy być przygotowani. Trwają cykliczne spotkania z przedstawicielami rządu, m.in. pełnomocnikiem ds. uchodźców z Ukrainy i koszalińskim posłem Pawłem Szefernakerem. Poradziliśmy sobie za pierwszym razem i poradzimy sobie teraz - zapewnił.

Wojewoda zachodniopomorski skomentował też malejące zainteresowanie szczepieniem przeciwko koronawirusowi. Dobowa liczba szczepień wynosi 123. - Ta liczba oddaje wszystko. Nasi mieszkańcy się nie szczepią. Mimo wszystko trzeba udostępniać taką możliwość. Ja dalej zachęcam wszystkich, abyśmy szczepili się zarówno na COVID-19, jak i grypę.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ak/zn

Posłuchaj

Gość porannego „Studia Bałtyk”: Zbigniew Bogucki