fot. www.cos.strazgraniczna.pl
Nie ma niepodległości bez bezpiecznych granic - podkreślano podczas piątkowej uroczystości poświęconej 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, która miała miejsce w koszalińskim Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej.

W ramach uroczystości wręczono medale za wzorową służbę i wybitne zasługi dla Straży Granicznej oraz mianowania na wyższe stopnie. Odśpiewano także Pieśń Reprezentacyjną Straży Granicznej.

Jak powiedział komendant ośrodka płk Piotr Boćko, jego kadra szkoli nowych funkcjonariuszy, ale pamięta też o spuściźnie historycznej. - Tę tradycję przekazujemy kolejnym pokoleniom. Sytuacja za wschodnią granicą sprawia jednak, że nieco inaczej myślimy o naszych powinnościach na służbie. Innego znaczenia nabiera też rota ślubowania.

Współczesna sytuacja geopolityczna sprawia, że służba w SG to duże wyzwanie. Podpułkownik Adam Dzwonek zapewnił, że funkcjonariusze starają się z całych sił zapewnić nienaruszalność polskiej granicy. Major Dagmara Podraza-Olech podkreśliła z kolei, że na strażnikach granicznych spoczywa bardzo duża odpowiedzialność. - Te młode osoby, które tutaj szkolimy, pójdą na pierwszą linię obrony kraju - wyjaśniła.

Podczas piątkowej uroczystości na terenie ośrodka odsłonięto kamień okolicznościowy „Zawsze wierni Ojczyźnie”. Pomnik pamięci poświęcony został funkcjonariuszom SG.

kk/zn

Posłuchaj

płk Piotr Boćko, komendant Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie major Dagmara Podraza-Olech podpułkownik Adam Dzwonek