fot. pixabay.com
Dzień 11 listopada ustanowiono świętem państwowym po raz pierwszy w 1937 roku. Tradycją jest wywieszanie tego dnia flagi Polski.

Zapytani przez nas kołobrzeżanie w większości planują wywiesić flagi w swoich oknach czy na balkonach. - Nasz dziadek wywiesza flagę. Myślę, że to ważne święto, bo przypomina, że Polska po 123 latach odzyskała niepodległość - powiedział nam jeden z młodszych mieszkańców.

Eksponując flagę powinniśmy pamiętać o kilku zasadach. - Gdy flaga wisi poziomo - biały pas jest zawsze u góry, a gdy jest powieszona pionowo - biały pas musi być po lewej stronie. Jeśli jest na maszcie, pas biały będzie zawsze przy maszcie. Polska flaga ma pierwszeństwo i wieszamy ją zawsze przed flagą innego kraju - przypomina historyk z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu Wojciech Tułaza.

Dodaje, że fladze oddajemy należną cześć: - Flaga nie może dotknąć ziemi. Należy ją składać i rozkładać z wielkim honorem. Jest ona pokazem naszego zjednoczenia i tożsamości narodowej, więc nie służy do zabawy.

Barwy narodowe ustalono już w XVIII wieku. Są to kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości. Flaga RP składa się z barw narodowych i ma kształt prostokąta o stosunkach boków 5:8. Odcień czerwieni i kształt flagi uchwalono w ustawie z 1 sierpnia 1919 roku.

ma/ar

Posłuchaj

kołobrzeżanie Wojciech Tułaza o tym, jak wieszać flagę Wojciech Tułaza o tym, jak należy oddawać cześć fladze