fot. PKP
Nowy przystanek osobowy Piła Fabryczna powstanie na kolejowej trasie Piła - Kutno w okolicach ulicy Fabrycznej - poinformowała spółka PKP PLK. Na tej samej linii zmodernizowane zostaną perony na stacjach Białośliwie i Wyrzysk Osiek.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowy na wykonanie prac w ramach Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025.

Wykonawcą przystanku Piła Fabryczna będzie firma NDI Energy. Prace o wartości prawie 4 mln zł netto będą realizowane w formule „projektuj i buduj”. Zakończenie robót planowane jest w grudniu 2023 roku.

- Budowa nowego przystanku w Pile oraz modernizacja peronów na stacjach Białośliwie i Wyrzysk Osiek będzie szczególnie korzystna dla podróżujących w kierunku Piły oraz Bydgoszczy. Efektywne wykorzystywanie przez PKP PLK środków z budżetu państwa i projektów unijnych, sprzyja rozwojowi najbardziej ekologicznego środka transportu zbiorowego, jakim jest kolej - powiedział cytowany w komunikacie prezes PKP PLK Ireneusz Merchel.

Firma zapewniła, że budowa i przebudowa peronów nie spowoduje przerwy w kursowaniu pociągów.

- Dzięki poprawie dostępu do pociągów oraz warunków obsługi na peronach pasażerowie chętniej wybiorą kolej w codziennych podróżach do pracy lub szkoły. Na realizację programu polski rząd przeznaczył miliard złotych - przypomniał sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu Andrzej Bittel.

Celem programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolei wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. W programie uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce, 185 znajduje się na liście podstawowej.

W województwie wielkopolskim program przystankowy na liście podstawowej obejmuje 19 lokalizacji: Białężyce, Patrzyków, Piła Fabryczna, Słupca, Bożacin, Golina, Koźmin Wielkopolski, Krotoszyn, Książno, Miłosław, Obra Stara, Orzechowo, Radlin, Wyrzysk Osiek, Białośliwie, Pleszew, Jastrowie Miasto, Wronki Zamość i Żerków. Na liście rezerwowej ujęto pięć projektów: Koninko, Wolenice, Rogaszyce, Ostrów Wielkopolski Gorzyce i Barłogi Wiadukt.

PAP/rz