fot. prk24.pl
Zaproszenie Sławomira Kamoli przyjęli: dyrektor Hospicjum im. Maksymiliana Marii Kolbego w Koszalinie Grażyna Ziemba i szefowa wolontariatu Teresa Krysztofiak, przewodniczący koszalińskiego oddziału stowarzyszenia „Civitas Christiana” Leszek Laskowski oraz szef stowarzyszenia grupy rekonstrukcyjnej „Gryf” Marcin Maślanka.

Grażyna Ziemba powiedziała, że sytuacja finansowa koszalińskiego hospicjum jest trudna, a wynika to m.in. z inflacji i pandemii Covic-19: - Utrzymujemy się z zawartego kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz z jednego proc. podatku, a także z listopadowej zbiórki. Kwota nam przekazywana nam przez NFZ jest jednak niewystarczająca. Co miesiąc, aby wyjść na zero, brakuje nam około 140 tysięcy złotych.

Dlatego hospicjum zwraca się z prośbą o pomoc. Uruchomiło m.in. zbiórkę pieniędzy. Szczegółowe informacje znajdują się na Facebooku placówki.

Z kolei Teresa Krysztofiak mówiła o tradycyjnej, osiemnastej już zbiórce pieniędzy podczas Dnia Wszystkich Świętych: - Kwesty zaczynamy już piątek. Zbieramy nie tylko w Koszalinie, ale też Białogardzie czy Bobolicach. Co roku włączają się do niej kolejne firmy. Jak rozpoznać naszych wolontariuszy? Każdy z nich będzie miał identyfikator, specjalnie oznaczoną kamizelkę oraz puszkę.

rozmowa z Grażyną Ziębą i Teresą Krysztofiak

Leszek Laskowski mówił o Dniach Kultury Chrześcijańskiej: - Organizowane są po to, by zaprezentować działalność katolików społeczeństwu. Przestawiamy mieszkańcom nasze inicjatywy i projekty. W ramach tych koszalińskich zorganizowano m.in. galę nagród im. kard. nom. Ignacego Jeża. Kolejne inicjatywy to: spotkanie z ks. Markiem Żejmą o jego książce „Między Piłatem a Piłatem” oraz konferencja stowarzyszeń katolickich. Ponadto odbył się konkurs recytatorski twórczości religijnej. Chciałbym, aby w przyszłości Dni Kultury Chrześcijańskiej były efektem współpracy między różnymi ruchami a naszą organizacją.

rozmowa z Leszkiem Laskowskim

Marcin Maślanka mówił o akcji uporządkowywania grobów podczas Uroczystości Wszystkich Świętych: - Bardzo ważna jest dla nas historia narodowych bohaterów wojennych. Dlatego m.in. sprzątamy ich groby. Kilka z nich chcemy także odnowić. Na mapie, którą można znaleźć na stronie grobybohaterow.pl, zaznaczamy ich miejsca pochówku m.in. na cmentarzach w Koszalinie, Świdwinie, Białogardzie czy Łobzie.

rozmowa z Marcinem Maślanką