źródło: szczecin.uw.gov.pl
Wojewoda zachodniopomorski, który był we wtorek gościem porannego „Studia Bałtyk”, w rozmowie z Aleksandrą Kupczyk mówił m.in. o działaniach związanych z planowanym na 1 października uruchomieniem gazociągu Baltic Pipe. We wtorek w Budnie odbędzie się symboliczne otwarcie rurociągu.

Wojewoda zachodniopomorski wskazał, że gazociąg Baltic Pipe to inwestycja, która odegra kluczową rolę nie tylko dla kraju, ale także regionu: - Ta inwestycja daje nam bezpieczeństwo energetyczne. Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie w obecnych, wywołanych wojną na Ukrainie warunkach geopolitycznych bez zdywersyfikowanych źródeł energii. Baltic Pipe pozwala nam myśleć spokojnie o tym, że gaz nie będzie zablokowany. Śp. prezydent Lech Kaczyński mówił już o tym projekcie. Zmaterializował się on w końcu za sprawą polityków Prawa i Sprawiedliwości.

Zbigniew Bogucki dodał również, że mając możliwość odsprzedawania gazu stajemy się dystrybutorem na arenie europejskiej: - Dzięki tej inwestycji będziemy swego rodzaju hubem, z którego można sprzedawać gaz do innych krajów.

W październiku Baltic Pipe ma mieć przepustowość rzędu 2-3 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie. W 2023 roku gazociąg osiągnie swą maksymalną moc przesyłową, czyli 10 mld m3 gazu rocznie. Wojewoda przypomniał, że mimo to krytyków dotyczących budowy Baltic Pipe nie brakowało: - Krytykowała go m.in. opozycja, która nie chciała tego bezpieczeństwa energetycznego. Zrobiliśmy to w czasie pandemii Covid-19 i częściowo w czasie wojny na Ukrainie. Opozycja miała na to bardziej dogodny czas, ale tego nie zrobiła. Rząd Prawa i Sprawiedliwości miał wizję, konsekwentnie ją realizował, i ona się obecnie materializuje. Dzięki Baltic Pipe będziemy mieć również wpływ na kształtowanie cen gazu.

Zdaniem wojewody, dzięki takim inwestycjom jak Baltic Pipe, gazoport w Świnoujściu, czy zbiorniki gazowe na terenie Elektrowni Dolna Odra, Pomorze Zachodnie staje się liderem bezpieczeństwa energetycznego: - Powinniśmy jako kraj realizować swoją suwerenną politykę, również w wymiarze bezpieczeństwa energetycznego. Stworzyliśmy wiele komplementarnych rozwiązań. Dzięki nim gaz przypływa do Świnoujścia z USA czy krajów arabskich, a także będzie płynął z Norwegii. Ten drugi będzie transportowany także przez Baltic Pipe w głąb kraju. Tu bardzo ważną rolę odegra m.in. tłocznia pod Goleniowem, gdzie odbędą się dzisiejsze uroczystości.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ak/aj

Posłuchaj

Gość porannego „Studia Bałtyk”: Zbigniew Bogucki