fot. Polskie Radio Koszalin/ Katarzyna Chybowska
W tej sprawie klub radnych Koalicji Obywatelskiej złożył już do prezydenta Koszalina interpelację. Radni przekazali także wniosek o przerwanie trwającej tam wycinki drzew.

Radny Tomasz Bernacki wyjaśnił, że propozycja ma na celu głównie rezygnację z niechcianych przez mieszkańców inwestycji, a tym samym „zaprzestanie dewastacji Góry Chełmskiej”: - Plan zagospodarowania jest z 2008 roku. Jest w nim zapisany np. też stok narciarski. Wymaga on więc całkowicie nowego podejścia. Należy zmienić plan i uratować to, co pozostało na Górze Chełmskiej.

Robert Grabowski, rzecznik prezydenta miasta Koszalina poinformował, że wniosek radnych zostanie podany szczegółowej analizie. Zaznaczył jednak, że każdy plan zagospodarowania, w tym również ten dotyczący Góry Chełmskiej, jest wynikiem wielomiesięcznych prac: - Plan zagospodarowania Góry Chełmskiej z parkingiem oraz drogą dojazdową był starannie przygotowany w roku 2008, następnie w roku 2014 i to był czas na to, by wnosić uwagi.

Wniosek radnych Koalicji Obywatelskiej o zmianę planu zagospodarowania Góry Chełmskiej związany jest z trwającą tam budową nowej drogi. Ma ona prowadzić od ul. Gdańskiej do sanktuarium oraz ruin stadionu. Pod inwestycję wycięto kilkaset drzew, czemu sprzeciwiała się część mieszkańców miasta.

Radni KO zapowiedzieli, że to nie jedyna próba zatrzymania inwestycji na Górze Chełmskiej. W najbliższych dniach planują też złożyć wniosek o powołanie miejskiego konserwatora zieleni, który miałby czuwać nad tego typu inwestycjami.

kch/aj

Posłuchaj

Tomasz Bernacki, radny Koalicji Obywatelskiej Robert Grabowski, rzecznik prezydenta miasta Koszalina