fot. pixabay
Warunkiem otrzymania dodatku jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wnioski o dodatek węglowy, podobnie jak w przypadku dodatku osłonowego, należy składać do samorządów. Wzór jest jednolity dla całej Polski.

Informacje o pierwszych rządowych wpłatach potwierdziła w czwartek Bogumiła Szczepanik, dyrektor Centrum Usług Społecznych w Koszalinie. Do kasy miejskiej trafiła pierwsza transza w wysokości 2,5 mln złotych. - Pierwsze 300 osób, które zostały poprawnie zweryfikowane otrzymają je niezwłocznie. Wniosków złożono do tej pory 1462 i są one na bieżąco weryfikowane.

Wypłaty ruszą także w Kołobrzegu. - Przed chwilą otrzymałam informację, że na konto naszego miasta wpłynęło 55 proc. zapotrzebowania złożonego w naszych wnioskach. Cieszę się ponieważ w już przyszłym tygodniu będziemy mogli te pieniądze wypłacać - powiedziała Polskiemu Radiu Koszalin Anna Mieczkowska, prezydent Kołobrzegu.

Pierwsze wypłaty na początku przyszłego tygodnia ruszą także w Szczecinku.

Z kolei w Pile pieniądze na konto urzędu gminy wpłynęły w środę o godzinie 16. Pilanie mogą spodziewać się dodatków węglowych w piątek. Wanda Kolińska, dyrektor MOPS-u w Pile powiedziała, że wciąż wpływają kolejne wnioski od pilan: - Przyjęliśmy ich 2726, z czego rozpatrzonych jest już ponad 1294. Najczęstszym powodem odmów, a jest ich 233, są błędy formalne. Wówczas urząd wzywa do korekty danych we wniosku. Bardzo ważne jest wpisanie korespondencyjnego adresu e-mail w celu przyspieszenia wypłaty. Najszybsze, bezpieczne i najbardziej sprawne jest przelanie środków na konto bankowe. Wolelibyśmy nie kumulować tych pieniędzy w naszych kasach.

Wnioski o wypłatę dodatku węglowego można składać do 30 listopada.

Zapraszamy do wysłuchania materiału Małgorzaty Abramowicz.

ma/aj

Posłuchaj

materiał Małgorzaty Abramowicz