12 lat więzienia dla Daniela P. za znęcanie się nad 5-letnimi bliźniaczkami z Siemirowic w powiecie lęborskim - to wyrok, jaki zapadł dziś w Sądzie Okręgowym w Słupsku. Ukarana została także matka dzieci.

Sędzia Aldona Chruściel-Struska uzasadniając wyrok powiedziała, że dzieci były bite i zastraszane przez partnera ich matki, 29-letniego Daniela P., przez wiele miesięcy. - Każda z dziewczynek miała co najmniej kilkadziesiąt obrażeń - dodała sędzia.

Daniel P. usłyszał dziś wyrok: 12 lat więzienia, zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych oraz nakaz zapłaty łącznie 70 tysięcy złotych w ramach zadośćuczynienia.

Współoskarżoną w tej sprawie była biologiczna matka bliźniaczek, 26-letnia Klaudia K. Za nieudzielenie pomocy dzieciom sąd skazał ją na półtora roku więzienia. - Nie reagowała na zachowanie oskarżonego. Stała i patrzyła - opisywała zachowanie kobiety sędzia.

Wyrok nie jest prawomocny. Prokuratura nie wykluczyła złożenia apelacji.

Przypomnijmy, Daniel P. był oskarżony o znęcanie się nad dziećmi, które miało trwać przez 10 miesięcy, usiłowanie zabójstwa z zamiarem ewentualnym i spowodowanie ciężkich obrażeń ciała u jednej z dziewczynek oraz lekkich obrażeń ciała u drugiej. Matka bliźniaczek została oskarżona o pomocnictwo w znęcaniu się nad nimi.

Jak ustalili śledczy, Daniel P. agresywne zachowania wobec córek Klaudii K. miał zacząć przejawiać po narodzinach ich wspólnego dziecka. Najpierw były to kary i krzyki, potem bicie rękoma, pasem z ciężką klamrą i kopanie nogami po całym ciele. Matka dziewczynek miała nie reagować na krzywdę córek.

W maju 2020 roku jedna z dziewczynek została pobita tak dotkliwe, że zagrożone było jej życie. Po interwencji lęborskiego pogotowia, w ciężkim stanie trafiła do szpitala w Gdańsku. Lekarze zawiadomili policję.

pd/zas

Posłuchaj

sędzia Aldona Chruściel-Struska (cz.1) sędzia Aldona Chruściel-Struska (cz.2)