fot. CBA
Według prokuratury, wójt gminy Kołobrzeg miał przyjąć 300 tys. złotych łapówki za korzystne zamiany w planie zagospodarowania przestrzennego. Wójt został tymczasowo aresztowany. Samorządowiec zarzutowi prokuratury zaprzecza.

Adwokat podejrzanego - mecenas Wiesław Breliński poinformował Polskie Radio Koszalin, że jego klient nie przyznaje się do winy: - Od początku uznajemy ten zarzut za całkowicie absurdalny. Pan wójt do winy się nie przyznaje. Nie poczuwa się w żaden sposób do odpowiedzialności za czyn, który jest mu zarzucany, zarówno co do kwoty zarzutu, jak i co do zasady, na której ten zarzut się opiera.

Przypomnijmy, 13 września do Urzędu Gminy Kołobrzeg w trybie pilnym weszli funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Zabezpieczone, m.in. w gabinecie wójta, zostały dokumenty planistyczne dotyczące działek jednej ze spółek w Dźwirzynie.

Jak poinformowało w poniedziałek Centralne Biuro Antykorupcyjne, funkcjonariusze Delegatury CBA w Szczecinie zatrzymali w chwilę po przyjęciu korzyści majątkowej w wysokości 300 tys. zł wójta gminy Kołobrzeg, dyrektora dużej firmy farmaceutycznej i wrocławskiego przedsiębiorcę. Czynności zostały przeprowadzone w okolicach Wrocławia.

Zatrzymanych przewieziono do Prokuratury Regionalnej w Szczecinie, gdzie usłyszeli zarzuty korupcyjne. Ustalenia śledczych wskazują, że łapówka została przyjęta w zamian za korzystne zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego. Prokuratura skierowała do Sądu Rejonowego wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztu wobec dwóch podejrzanych - wójta oraz dyrektora firmy farmaceutycznej. Sąd przychylił się do wniosku prokuratury.

Na czas nieobecności wójta w urzędzie gminy, wszystkie kompetencje wójta, zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym przejęła zastępca wójta Katarzyna Janicka-Golonka, która zapewniła, że nie zostało zaburzone funkcjonowanie pracy urzędników: - Wszystkie dokumenty i decyzje będą wydawane w ustawowych terminach. Urząd działa bez problemów. Jeżeli ktokolwiek ma do załatwienia jakąkolwiek sprawę, to drzwi dla niego są otwarte.

ma/ar

Czytaj więcej

Posłuchaj

mecenas Wiesław Breliński zastępca wójta Katarzyna Janicka-Golonka