fot. Arkadiusz Wilman/ Polskie Radio Koszalin
W niedzielę w Skrzatuszu, w samo południe, rozpocznie się diecezjalny odpust. Uroczystościom będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Pieta Skrzatuska otrzyma nowe korony pobłogosławione przez papieża Franciszka.

Ich autorem jest znany twórca sztuki sakralnej Mariusz Drapikowski. - Korony wykonane są z materiałów, które kojarzą się z naszą ojczyzną. Zastosowaliśmy bursztyn, który jest kamieniem przywołującym na myśl Polskę. W koronach znajdują się również kamienie szlachetne, jak szafiry, szmaragdy czy rubiny - mówił Mariusz Drapikowski.

Zbieranie środków finansowych na korony połączone było z duchowym programem w diecezji. Każdy, kto chciał złożyć się na korony, proszony był o deklarację podjęcia konkretnych czynów miłości. - Korony są pełne symboliki, każdy element ma swoje metaforyczne znaczenie - podkreślił Mariusz Drapikowski.

- Chcieliśmy w wyraźny sposób zaznaczyć, że to nie śmierć Pana Jezusa, a jego zmartwychwstanie jest podstawą naszej wiary. W tych koronach, które wskazują na jego śmierć, cierpienie i ból, znajdują się kwiaty, będące zwiastunem życia i zmartwychwstania - wyjaśnił Mariusz Drapikowski.

Dzisiejsze spotkanie w Skrzatuszu będzie zwieńczeniem obchodów 50-lecia diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

mw/aś

Posłuchaj

Mariusz Drapikowski - twórca sztuki sakralnej, cz. 1 Mariusz Drapikowski - twórca sztuki sakralnej, cz. 2