fot. Polskie Radio Koszalin
Członkowie izby wyższej polskiego parlamentu dyskutowali o rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem energetyki wiatrowej.

W posiedzeniu wziął udział marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki: - W Senacie robimy wszystko, co jest możliwe, aby wyprzedzać fakty, proponować mądre rozwiązania oraz kroki, które należy podjąć, by Polska była krajem czystym, ekologicznie przodującym na świecie i jednocześnie bezpiecznym energetycznie. Jeżeli Pomorze Zachodnie chce być liderem w dziedzinie energetyki wiatrowej, to musimy zająć się tą sprawą jak najszybciej, bo czas ucieka.

W roli gospodarza wydarzenia wystąpiła prof. Danuta Zawadzka, rektor Politechniki Koszalińskiej: - Jestem dumna i szczęśliwa, że posiedzenie odbyło się w naszej uczelni, która dostarcza kadry dla wielu dziedzin gospodarki, w tym energetyki wiatrowej. To właściwe miejsce do dyskusji o rozwoju Polski oraz innych tematach ważnych dla kraju, chociażby dotyczącego kryzysu energetycznego.

Przewodniczącym senackiej speckomisji jest Stanisław Gawłowski. Polityk stwierdził, że zbliżająca się zima jest początkiem długofalowego kryzysu energetycznego w kraju: - Musimy zelektryfikować ogrzewanie i poszukiwać innych źródeł wytwarzania energii. Na Pomorzu Zachodnim, w Darłowie i Tymieniu pod Koszalinem, powstały pierwsze farmy elektrowni wiatrowych w kraju. Pracują one do dzisiaj.

Piątkowe posiedzenie poprzedziły wizyty studyjne w firmach zajmujących się w województwie zachodniopomorskim OZE oraz na farmie wiatrowej w Parnowie. Uczestniczyła w nich m.in. senator Danuta Jazłowiecka z Koalicji Obywatelskiej: - Mieliśmy roboczą wizytę na jednej z farm. Spotkaliśmy się z przedstawicielami firmy, która produkuje procesory do turbin wiatrowych. Zachwyciło mnie to, że ludzie - najczęściej młodzi - z wielką pasją wykonują swoją pracę, a przy tym są bardzo odpowiedzialni. To daje nadzieję, że możemy przystąpić do procesu transformacji energetycznej.

Senator Magdalena Kochan z Koalicji Obywatelskiej zwróciła uwagę na wyraźne powiązania firm zajmujących się OZE z lokalnym środowiskiem nauki: - Firmy współpracują z zachodniopomorskimi uczelniami i to właśnie nasza myśl techniczna jest najczęściej wdrażana. Jestem przekonana, że 60 tysięcy osób zatrudnionych w przemyśle węglowym ma wielką szansę zostać przebranżowionych.

Posiedzeniu senackiej komisji towarzyszyło otwarcie wystawy „Senat wczoraj i dziś. W 100. rocznicę posiedzenia Senatu II RP”. Wystawa znajduje się w budynku rektoratu Politechniki Koszalińskiej.

aw/rz

fot. Polskie Radio Koszalin
fot. Polskie Radio Koszalin
fot. Polskie Radio Koszalin
fot. Polskie Radio Koszalin
fot. Polskie Radio Koszalin
fot. Polskie Radio Koszalin

Posłuchaj

prof. Danuta Zawadzka, rektor Politechniki Koszalińskiej prof. Tomasz Grodzki, marszałek Senatu Stanisław Gawłowski, senator niezależny Danuta Jazłowiecka, senator Koalicji Obywatelskiej Magdalena Kochan, senator Koalicji Obywatelskiej