fot. pixabay.com
We wtorkowym wydaniu „Wieczornych spotkań” omówiliśmy ważny temat, jakim jest profilaktyka i leczenie onkologiczne. Nasi Goście mówili m.in. o tym, w jaki sposób można skorzystać z programów leczniczych w zakresie raka piersi.

Według najnowszych badań, W Polsce z rakiem piersi żyje ok. 140 tys. pacjentek, a corocznie diagnozowanych jest 20 tys. nowych przypadków. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, mająca na celu zapobieganie chorobom, poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie. Tego typu program profilaktyczny prowadzi m.in. Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Koszalinie - tzw. Poliklinika. Placówka posiada jeden z najnowocześniejszych w regionie sprzętów do mammografii. O tym, w jaki sposób można skorzystać z programu, Tomaszowi Tranowi opowiedziała Anna Kaczanowska, kierownik przychodni w placówce.

materiał Tomasza Trana

20 specjalistów z najlepszych ośrodków onkologicznych w Polsce uczestniczyło w warsztatach onkologicznych, które po raz kolejny zorganizowano w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku. Podczas praktycznej wymiany wiedzy zoperowano sześć pacjentek uznanych za najbardziej skomplikowane medycznie przypadki. Mówi dr Tomasz Toczyłowski, dyrektor ds. lecznictwa w słupskim szpitalu.

materiał Jacka Żukowskiego

Gościem specjalnym warsztatów był dr n. med. Marek Budner, ceniony w Polsce i Europie ekspert w dziedzinie chirurgii onkologicznej i rekonstrukcyjnej piersi. Techniki rekonstrukcji piersi poznawał w Ameryce Południowej oraz Brazylii, dzięki czemu dziś jest uznanym autorytetem w tej dziedzinie.