fot. archiwum prk24.pl
Placówka otrzymała Nagrodę Europejskiej Akademii Muzealniczej - tzw. EMA Prize. Jest ona przyznawana przez Radę Akademii wyłącznie w przypadku, gdy działania muzeów zostaną uznane za wyjątkowo ważne i wartościowe, stanowiące przykład działalności muzealniczej.

Katarzyna Maciejewska, kierowniczka działu edukacji słupskiego muzeum zaznaczyła na naszej antenie, że placówka otrzymała nagrodę za realizację projektu „Tożsamość w zagrożeniu”: - Wspólnie z naszymi zagranicznymi partnerami zajmujemy się tematami związanymi z migracją. W naszym przypadku są to oczywiście wydarzenia na Pomorzu po 1945 roku. W tamtym okresie wszyscy Niemcy musieli opuścić swoje tereny. W ramach projektu m.in. rozmawialiśmy ze świadkami tamtych wydarzeń oraz ich potomkami.

- Wyróżnienie od Europejskiej Akademii Muzealniczej można porównać do otrzymania Oskara. Jest jednak zasadnicza różnica. Nagrody filmowe przyznawane są co roku, a nasze wyróżnienie zostało wręczone od 2009 r. tylko 4 razy - dodała nasza rozmówczyni.

Razem ze słupskim muzeum udział w projekcie badającym procesy migracyjne, wzięły udział placówki z: Chorwacji, Danii, Litwy, Norwegii, Słowenii oraz Szwecji.

Więcej w poniższej rozmowie.

mk/mt

Posłuchaj

rozmowa Marcina Kamińskiego z Katarzyną Maciejewską